WINSMITH E20XSFS3X200B7 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,013.60 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1 1/4" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- SLOAN 0306533PK Elbow
- CLEVELAND C27933
- BISHOP-WISECARVER SHD13
- PEER CHAIN 10874 Roller Chain, Heavy Pitch, 10 Feet Length
- GORLITZ 1516 Male Elbow, 3/8 Inch Size
- DDS 528010SF Rotary Shaft Oil Seal, Sf, Nitrile, 52 mm ID, 80 mm Od, 10 mm Width, 7 Psi
- GROVE GEAR EL8520629.35 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Jetters
- Grommets
- Thermal Imagers
- Gas Unit Heater Accessories
- Absorbent Maintenance Blankets
- ADB HOIST RINGS MFG. Flip Flop Hoist Rings
- DUPONT Collared Disposable Coveralls
- VIBCO BB Series Pneumatic Ball Vibrators
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- MONOPRICE Extension Cord, Indoor, 5-15R, 125V, PVC, Black
- VULCAN HART Shelf
- GRAINGER Bolt Sets
- ADAPT-ALL 5000L Series Fitting Adapters
- STARRETT 95422 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XSFS3X200B7 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€1,013.60 /unit

