WINSMITH E20XDSS5X230A8 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Monday, Apr 13
€921.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1.4375" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- KUNKLE 911ZDEM01AME Safety Relief Valve, Tri-Clover Inlet X FNPT, D Orifice, 1 Inch Inlet Size
- TITAN FASTENERS HXA03064
- TITAN FASTENERS WNB1191-4L
- ALTRONIX MAXIMAL5D Power Supply 16ptc 12vdc @ 9a
- VERMONT GAGE 112214360 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 14.36 mm Size
- GRAINGER 206-602449 Corner Radius End Mill, Tin Finish, 4 Flutes, 3/16 Inch Milling Dia
- VULCAN HART 723009-54 Hood Orifice
- VERMONT GAGE 111142300 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 0.423 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Cylinder Caddies
- Gauge Cocks
- Balancing Dampers
- Enclosure Hole Seals
- Thumb Nuts
- AKRO-MILS 30281 Akrobins Super Size Bins
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- DESTACO 334-M Series Pull Action Latch Clamps
- UNITHERM FreezePro Tote Tank Lid
- APOLLO VALVES Powerpress Series Unions
- EATON C22 Series Compact Pushbuttons, Flush, Momentary
- REMCO 20 Inch Long Handle Hand Brushes, Stiff
- STANLEY All Purpose Socket Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XDSS5X230A8 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€921.00 /unit

