WINSMITH E20XDSS5X190B7 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Thursday, Apr 9
€921.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1.1875" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- SEALMASTER AREL 8N 1540801000 Rod End Bearing, 1/2 Inch Bore, 1/2 Inch Housing Width, Male, 1/2-20 UNF, Left Hand
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WC14-CB2436GY Wire Cantilever, 36 Inch x 24 Inch, 1 Shelves, 800 lb Load Capacity per Shelf
- WALTER TOOLS 7377849 Jobber Length Drill Bit, 5.40 mm Size, 97 mm Overall Length, Carbide
- VEGA TOOLS P150R3A Power Bit, Impactech Square, #3 Tip Size, 2 Inch Length
- APPLETON ELECTRIC MLAF422G2GBU Pendant Fluorescent Fixture
- HAMMOND EPG3020 Subpanel, Galvanized Steel
- HONEYWELL HVFDSD3C0500G100/U Variable Frequency Drive, With Enclosure, 50 Hp, 480Vac
Explore More
- KEYSHAFT
- Food Storage Inserts and Covers
- Vehicle Light Mounts and Brackets
- Draft Inducers
- Portable Cord
- Cable Protectors
- LOC-LINE Flat 5 Hole Nozzle
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- ANVIL AS520EH Series Channel With Elongated Holes
- LITTLE GIANT PUMPS GP-M Series Manual Grinder Pumps
- CJT KOOLCARB Carbide Tipped Jobber Drill Bit, Uncoated Finish, Style 125
- COOPER B-LINE Low Profile Ventilated Rack Mounted Shelves
- WESTWARD Plates
- KLEIN TOOLS 1604 Series Haven’s Grips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XDSS5X190B7 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€921.00 /unit

