WINSMITH E20XDSS5X180GC Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Monday, Apr 13
€1,141.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 1 1/8" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- OSG 1311800908 Spiral Flute Tap, M30x3.5 Thread Size, 42 mm Thread Lg, 250 mm Overall Lg, Plug, 5 Flutes
- UNIWELD FR14-8 Flowmeter, 5-40 And 10-110 Flow Capacity
- VULCAN HART 722209 Roller, Only Drawer Guide
- CLE-FORCE C68507 Screw Machine Length Drill, 5/16 Inch Size, RHS/RHC, 135 Deg. Split Point, HSS
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SHC1012SS Cord Connectors, Straight Male, 0.38-0.44 Inch, 3/8 Inch, Stainless Steel
- MICRO 100 QIT-3601250 Threading Tool, 0.1725 Inch Centerline Offset, 1.25 Inch Max. Bore Depth
- ZSI-FOSTER HWP9 Weld Plate
- APPLETON ELECTRIC CJFSB26150BU Flourescent Fixture, 26W, 120V
Explore More
- KEYSHAFT
- PEX Fittings
- Ice Dispensers
- Dial Indicators
- Soft Face Split Head Hammers
- Pipe Fitting Kits
- MEMPHIS GLOVE Luminator Pigskin Leather Palm Work Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 781SS-WE Y Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 88 Ductile Iron Body Butterfly Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Universal Caps
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, Polypropylene
- DORIAN Knurling Tool Med
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Pin and Sleeve Receptacles
- STA-KON 54109 Series Lug Compression Connectors
- MARTIN SPROCKET Quarry Duty MXT50 Bushed Drum Pulleys
- SMC VALVES Itv2000 Series Regulator
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XDSS5X180GC Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€1,141.24 /unit

