WINSMITH E20XDSS5X140DN Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Thursday, Apr 9
€921.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 7/8" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 87A108737690 STD Port Ball Valve with Spiral Wound Gaskets with PTFE Filler, Live Loaded, 4 Inch Extended Bonnet 2 Inch, 2 x Flange
- MAIN FILTER INC. MF0714214 0630RN003BN4HCV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 15.74 Inch Height
- BALDOR / DODGE 033619 INS-LT10-108 Plain BearingSolidlube
- BUSSMANN JCY-200E Fuse 200a Class E-rated Jcy 5500vac
- BALDWIN FILTERS PA4196 Air Filter Element/cabin
- ARMOR COAT UST235772 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Steel, 2 1/2 In Lg., 15/64 In Head Ht., Gr. 8, Armor Coat
- DIXON 1113R Pinch-On Clamp, Double Ear, 304 Stainless Steel, 1/2 Inch Nominal
- OSG 1305900808 Spiral Flute Tap, 5/16 Inch - 24 Thread Size, 5/8 Inch Thread Lg, TiCN, 2B, Plug
Explore More
- KEYSHAFT
- Anti-Slip Tapes
- Cleaning/Dip Tanks
- Piano Hinges
- Tampers
- HVLP Paint Sprayer Systems
- OIL SAFE Color Coded Steel Tubes
- IRONCLAD General Utility Work Gloves
- LUMAPRO Miniature Incandescent Bulbs, B3 Lamp Shape
- JOHN GUEST Plug In Elbows, Acetal Gray
- RUD CHAIN PP-B PowerPoint Ring Connections, Inch
- PIC GAUGES Vacuum Gauge
- STA-KON Rc Series, Nylon Fork Terminal
- OSG 16360 Premium High Performance Form Tap
- DIXON Polyethylene Tubings
- MERSEN FERRAZ 2.5kV Ferrule Mount Motors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XDSS5X140DN Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€921.00 /unit

