WINSMITH E20XDSS5X120EK Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
Get it by Monday, Apr 13
€1,141.24 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Footless Hollow Shaft Output |
| Bore Size | 3/4" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | Non Motorized |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left & Right (Hollow Output) , Symmetric Shaft |
| Shaft Classification | Solid Input, Hollow Output, Housing Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- AMETEK LAMB 833474-79 Brush Mechanism, Set of 2
- ELDON JAMES C3-1-200PP-QC Reduction Coupler, 3/16 x 1/16 Inch Barb, Polypropylene QC
- APOLLO VALVES 87A10882 SS Standard Port Ball Valve with Flat Face Flanges 2 Inch Size, 2 x Flange
- VERMONT GAGE 141264070 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6407 Inch Size
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBLPG003Y0H010MM Panel Monitor, 38 A, 480 VAC, Size 10mm
- MORSE CUTTING TOOLS 81148 Extra Long Drill, 3/16 Inch Dia., 10 Inch Length
- TITAN FASTENERS TUA270-6
- TITAN FASTENERS AUS954A3X
Explore More
- KEYSHAFT
- Hard Hat Faceshield Mounting Accessories
- Voice Data Outlets Boxes Faceplates
- Electric Vibrators
- Compressor Air Filter
- Pilot Controlled Float Valves
- DESTACO 8007 Series Pneumatic Toggle Clamps
- AKRO-MILS 30120 Shelf Bins
- DWYER INSTRUMENTS TID Series Temperature/Process Indicators
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Pigskin, Hook And Loop Cuff
- VIEGA PROPRESS Xl-C Tees, Copper, Press x Press x Press
- ROLL PRODUCTS Hazardous Chemical Labels
- EATON LES Series Circuit Breaker Trip Units
- KLEIN TOOLS Keystone-Tip Screwdrivers, Heavy-Duty Square-Shanks
- RHEEM Tankless Commercial Conversion Kit
- MILWAUKEE VALVE 30 Series Stainless Steel Ball Valves, PTFE
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20XDSS5X120EK Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
€1,141.24 /unit

