WINSMITH E20MSRS51190EK Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Monday, Apr 13
€1,142.49 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Torque Arm Hollow Output |
| Bore Size | 1.1875" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Symmetric Shaft |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- SIOUX CHIEF 672X0670 Manifold, 1/2 Inch Size
- EATON EDR-3000-2C0LB1 Current Protection Distribution Relay, 40-250 VAC, 19-300 VDC, 4 Inputs, 4 Outputs
- VESTIL EHLTSD-1228-05-35 Steel Double Leg Shorty Scissor Lift Table, 12 x 28 Inch, 500 lb Capacity, Blue
- REGAL 008300AS94 Spiral Flute Tap, #12-24 Size, H3 Limit, 3 Flutes, Bottom With Alcrona Coating
- DAYTON 13E655 Variable Frequency Drive 1 Hp 460vac
- GROVE GEAR GRL8320025.00 GRL-BM832-10-L-56 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.375 Inch O.D, Cast Iron
- EATON FNF2NJ18 Dual Circuit Breaker Feeder Unit, 240/480/600 VAC, 80/150A, F Frame
- APPROVED VENDOR 156-024 Square Head Plug Brass 3 Inch Npt
Explore More
- KEYSHAFT
- Progressive Cavity Pumps
- Impact Bits
- Ear Muffs
- Angle Grinder Accessories
- PTFE Hose With Wire Braid
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 5H, Metric Fine
- ANSELL 88-390 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- KEO Center Reamer Sets, 3-Flute
- TRITAN HCP Series Pillow Block Bearings
- PASS AND SEYMOUR Surge Protective Isolated Ground Receptacles
- DAYTON High Limit Switches
- CONDOR Clarino/PVC Mechanics Gloves
- TESA BROWN SHARPE Specialty Levels
- STARRETT 92585 Series Advanz Carbide Tipped Band Saw Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20MSRS51190EK Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€1,142.49 /unit

