WINSMITH E20MSFS41120A8 Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Monday, Apr 13
€1,830.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 3/4" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Left , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- GRAINGER 219-001030 Ball End Mill, 2 Flutes, 3/32 Inch Milling Dia
- APPROVED VENDOR H138AT Drill Bushing Type H Drill Size # 63
- EATON HKD3300WX07 Molded Case Circuit Breaker, Hkd Type, 3-Pole, 300A, 600 Vac, 250 Vdc, Without Terminals
- OSG 3172006 Square End Mill, Single End, 1 mm Milling Dia., 1.50 mm Length Of Cut
- KANT-TWIST K030TW Cantilever Clamp, 3 Inch Jaw Opening, Weaver Grip, T Handle
- PHILIPS ADVANCE LISOD1IC Ignitor Shut-Off Device, 120V
- APPROVED VENDOR U07415.011.0100 Socket Head Cap Screw, 4-40 Thread Size, Flat, 1 In Lg., 3/32 In Head Ht., Zn Plated
- WALTER TOOLS D4120-03-24.00F25-P43 6929309 Indexable Drill Bit For General Drilling
Explore More
- KEYSHAFT
- Linear Fluorescent Lamps
- Cutting and Grinding Fluids
- Telescoping Gage Sets
- Aluminum Tubing
- Screw Clamps
- PS DOORS Slidewise Roof Hatches
- PS DOORS Safemezz Horizontal Gates
- ACME ELECTRIC WI150 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- ANVIL C110 Series Cable Loops
- LASCO Couplings
- ACCUFORM SIGNS Tough-Mark Series Floor Marking Tape
- AUTOQUIP Hydraulic Pallet Upender
- EATON Power Pedestal Extension Kits
- BOSCH Replacement Dust Extractor Bags
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20MSFS41120A8 Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€1,830.15 /unit

