WINSMITH E20MSFS31180FT Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Tuesday, Apr 14
€1,830.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1 1/8" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- RIDGID 36272 Arm, Reamer 1822
- PENTEK KE25K12S-75 Filter Bag, Welded Seam, 12 Bag Size, 25 micron Rating, 150 gpm Flow Rate
- PLAST-O-MATIC ABVS075VT-PV-LSW Ball Valve, Limit Stop/Switch, Air X Spring, Viton Seal, PVC, 3/4 Inch Size
- WINSMITH E26XSFS3X240B7 Reducer, Solid Input Shaft, Hollow Bore, Output Worm Gear
- ZSI-FOSTER BLSD9-3 ZSI BLSD9-3
- WINTERS INSTRUMENTS P3S6015B Gauge, 4.5 Inch, 0/400 Psi/Kpa 1/4 Inch, Back
- COLDER PRODUCTS COMPANY PMCD240212 Coupler Polypropylene Natural Push In
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WC14-CB2454P Cantilever Single Shelf Post Wall Mount, 54 Inch W x 24 Inch D Shelf
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Damper Actuators
- Stainless Steel Push Fit Pipe Fittings
- Caster Wheels
- Repair Clamps
- Ratchet Accessories
- DESTACO 7-101, 7-58, 7-59, 7-60 Heavy Duty Cam Action Series
- MCR SAFETY Premium Gaotskin Leather Drivers Work Gloves, Shirred Cuff
- ANSELL 73-701 Touchntuff Sterile Disposable Neoprene Gloves
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 4 mil Thick, Yellow
- LOUISVILLE FXP1700 Series Fiberglass Pinnacle Platform Ladders
- TOUGH GUY Scratch Brush
- MILLER BY HONEYWELL Horizontal Lifelines
- BUSSMANN TPC Series Specialty Fuses
- LENOX TOOLS Gold Series Wood Reciprocating Saw Blades
- WHEELER-REX HOOK JAWs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20MSFS31180FT Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€1,830.15 /unit

