WINSMITH E20MSFS31140GC Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
Get it by Monday, Apr 13
€1,830.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 7/8" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 56C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right , Left & Right (Hollow Output) |
| Shaft Classification | Quill Input Adaptor, Hollow Output, Flange Mount, Single Reduction |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U49876.016.0175 Wood Screw, Brass, 0.332 In Head Dia., 1 3/4 In Lg., 2 Drive Size, 8 Screw Size, Flat
- ASHLAND CONVEYOR BT CF 2H 1DIA 35 NYL/CS Ball Transfer Countersunk Ball Diameter 1 In
- MAGLINER 63049 Controller, 24V, 10A
- PARKER 004750010 Blow Gun, 1/4 Inch Size
- CHRISLYNN 66126 UNF Thread Insert, 5/8 In - 11 Thread Size, 0.62 In Insert Lg., Gr. C1215, Carbon Steel
- MAIN FILTER INC. MF0006289 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 3.54 Inch Height
- SHARP METAL TOOLS SNMM 190624-R
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Pipe
- Storage Building Accessories
- Laboratory Hot Plates
- Retaining Spacers
- Coil Hooks
- CONDOR General Purpose Chemical Resistant Orange Gloves
- ANSELL 11-600V Hyflex Coated Gloves
- VIEGA PROPRESS Male Adapter, Bronze, FTG x MNPT
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 13 mm Dots
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 12mm Tubes
- WESTWARD Masonry Drill Bits
- COOPER B-LINE Cable Runway/Fiber Duct Supports
- WRIGHT TOOL 1/4 Inch Drive Replacement Bits
- FILLRITE Fuel Filters
- GROVE GEAR GR Series, H-H1 Style, 818 Size, Ironman Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20MSFS31140GC Gear Reducer, 56C Input Flange, Hollow Bore
€1,830.15 /unit

