WINSMITH E20MSFM32200A8 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, 3-Piece Coupled
Get it by Wednesday, Apr 8
€2,215.03 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Flange Mount Hollow Output |
| Bore Size | 1 1/4" |
| Center Distance | 2" |
| Centre Distance | 2" |
| Input Style | C Flange With Quill Motor Adapter |
| Motor Frame Size | 143-145TC/182-184C |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Driven Machine Right |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | series | gear ratio | rotation | max. input hp | output type | motor frame size | mounting type | gear type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| E20MWSS 5:1 56C/140TC | SE Encore Series | 51 | CW/CCW | 3 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 10:1 56C/140TC | SE Encore Series | 101 | CW/CCW | 2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 20:1 56C/140TC | SE Encore Series | 201 | CW/CCW | 1 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 30:1 56C | SE Encore Series | 301 | CW/CCW | 3/4 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 40:1 56C | SE Encore Series | 401 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,395.46 | |
| E20MWSS 50:1 56C | SE Encore Series | 501 | CW/CCW | 1/2 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 | |
| E20MWSS 60:1 56C | SE Encore Series | 601 | CW/CCW | 3/10 hp | - | - | Universal | - | €1,270.91 |
Explore Products
- DIXON T2S-300PM Weld Elbow, 90 Deg. Bend
- ALTRONIX T1618300K Open Frame Transformer, 16/18 VAC at 300 VA, 115 VAC
- KUNKLE 200H-H03-MG Safety Relief Valve, 2 Inch Inlet Size, 316 Stainless Steel
- KIPP K0269.20887X15 Adjustable Handles 0.59 M8 Blue
- MAIN FILTER INC. MF0834523 HPCU460WB Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 60 Micron Rating, Viton Seal, 3.35 Inch Height
- ASHCROFT 20W2250HC260S Sanitary Clamp Thermowell, Stainless Steel, 2 Inch Tri-Clamp, For 24 Inch Stem Lg
- VOLLRATH XSLB9027 Cable Restraint
- VOLLRATH 47401 Disher, 7 7/8 Inch Length, 1 1/2 Inch Width, Stainless Steel, Terracotta, 50 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Band Ties
- Insulation Displacement Connectors
- Filter/Regulators
- Paint Primer Sealers Rust Reformers
- Contact Level Sensors
- REVCOR Blade Fan 18 Inch
- ANSELL 11-318 Hyflex Lightweight Industrial Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 74HHH Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Up
- GRACO 0.023" Airless Spray Gun Tip
- ADVANCE TABCO Straight Soil Dishtable
- GORLITZ Two Cable End Fittings
- KERN AND SOHN OBB-AS Series Mechanical Stages
- KUNKLE Series 200H Safety Relief Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WINSMITH E20MSFM32200A8 Speed Reducer, 143-145TC/182-184C Motor Frame, 3-Piece Coupled
€2,215.03 /unit

