WINSMITH E17XDVS4X000EK Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Basic Model | Vertical Output Shaft |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Centre Distance | 1 3/4" |
| Input Style | Non Motorized |
| Output Type | Solid Output Shaft |
| Reduction Stages | Single |
| Series | E Series , SE Encore Series |
| Shaft Arrangement | Left S.S. Up |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 10.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Explore Products
- JOHNS MANVILLE 41645 Pipe Insulation 10-3/4 Inch x 3 Feet Length Green
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS P263W Rocker Wall Plate, 3 Gangs, Standard, White, Plastic
- IRONCLAD KKC3KV-05-XL Coated Glove, XL, Foam Nitrile, 1 Pair
- SPEARS VALVES 4202-209 G Head Tee, Socket x Socket x Thread, 1-1/2 x 1/2, CPVC
- SCOTCH 373 Carton Sealing Tape Blue 48mm x 50m
- ECEF 5001735 Core Drill With Quick-in 17mm Diameter Shank, 35mm Cutting Depth, TCT
- BALDOR / DODGE 229010 24X32 Crown Drum XT40 1/2 Herringbone Lagging
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Post Top Fixtures
- Sleeve Anchors
- American Glass and Ceramic Fuses
- Band Heaters
- Control Transformers
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- KRYTOX GPL 224 Series Anti Corrosion Grease
- LUMAPRO LED Tape Lights
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 58 mm Opening