WESTWARD 54RZ08 Combination Wrench, Alloy Steel, Satin, 2 9/16 Inch Head Size, 27 1/4 Inch Length, Offset
Get it by Wednesday, May 27
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€222.31 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Box End Style | Double Hex |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Finish | Satin |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 15° |
| Head Size | 2 9/16" |
| Head Thickness | 1 5/16" |
| Head Type | Offset |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | SAE |
| Non Sparking | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 27 1/4" |
| Reversing | No |
| Shape | Straight |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Head Sizes | 2 9/16" |
| Wrench Material | Carbon Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.13 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 69.22 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €70.39 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €87.19 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €88.80 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €111.03 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €156.59 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €8.13 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €9.46 |
Explore Products
- BOSTON GEAR GB1080A Worm Gear, 6 Diametral Pitch, 14.5 PA, 24 Teeth, Right Hand, Bronze
- SCHNEIDER ELECTRIC XB4BA3311 Non-illuminated Push Button 22mm 1no Green
- SPEARS VALVES 406-015 Elbow, 90 Deg., Socket, Schedule 40, 1-1/2 Size, PVC
- PIP 3500/XXL Protective Clothing Disposable Coverall, 2XL, White, Case
- GRAINGER TT6EXP6002G Round Part
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SBP4 Wallplates and Boxes, Metallic Plates, 4- Gang, 4 Toggle, Standard Size, Brass Plated Steel
- CEMENTEX USA IS38-22L Socket, 3/8 Inch Square Drive, 11/16 Inch Size, Deep Wall, 12 Points
- UVEX BY HONEYWELL S39610HS Safety Goggles, Anti-Fog /Anti-Static /Anti-Scratch, Teal
Explore More
- KEYSHAFT
- Adhesives
- W-Shaped and U-Shaped Padlocks
- Panel Holding Clips
- Magnetic Drill Presses
- Wheel Chock Accessories
- AKRO-MILS 30150 Shelf Bins
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Double Ladder Safety Gates
- ANSELL 93-311 Nitrilite Non Sterile Disposable Nitrile Cleanroom Gloves
- HONEYWELL Safety Goggles
- IRONCLAD Cold Condition Waterproof Gloves
- GOODMAN Manuals
- SITOP UPS Systems
- TE-CO Leveling Pads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54RZ08 Combination Wrench, Alloy Steel, Satin, 2 9/16 Inch Head Size, 27 1/4 Inch Length, Offset
€234.02 /unit





