FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Anti-slip Design | No |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Chrome |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 0° |
| Head Size | 11/16" |
| Head Thickness | 7/16" |
| Head Type | Standard |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | SAE |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Non-sparking | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle (deg.) | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 4 7/8" |
| Ratcheting | Yes |
| Reversible | No |
| Reversing | No |
| Standards | Ansi B107.100 |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Head Sizes | 11/16" |
| Wrench Length Style | Stubby |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
| Wrench Shape | Straight |
| Wrench Style | Stubby |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.14 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 12.38 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- NORLAKE 127161 NOR-LAKE SCIENTIFIC 127161
- GRAINGER BULK-PS-PE-716 Plastic Sheet Stock, 0.5 Inch Thick, 1 1/2 Inch Width x 24 Inch Length, White
- OSG 2840008 Spiral Point Tap, 1/4 Inch - 20 Thread Size, 9/16 Inch Thread Lg, TiCN, H5 / H3, Plug
- DAYTON 52JE41 AC Gearmotor, Nameplate RPM 12, Max. Torque 11 Inch-Lbs., Enclosure Open
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS IMB153X2BK Av Istation Module, 15-Pin, Xlr, 3.5mm Stereojack, Unloaded, 2-Unit, Black
- KUNKLE 917ZGGV01AJE Safety Relief Valve, Tri-Clover Inlet X FNPT, G Orifice, 1 1/2 Inch Inlet Size
- LINN GEAR 60FB10X1.000 Finished Bore Sprocket, 60 Chain, 1 Inch Bore Dia., 2.427 Inch Pitch Diameter
- BALLYMORE WA-SW-093214PSU Slope Lockstep Roll Ladder, Steel, 90 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Pneumatic Damper Actuators
- Carrying Cases
- PIR Motion Sensors
- Brake Lines
- Cable Safety Springs
- GEMTOR Pompier Ladder/Escape Belts
- ANSELL 97-100 Activarmr Medium Duty Oil Resistant Safety Gloves
- ASHCROFT E Bimetallic Thermometer, 5 Inch External Adjust, Rear Connection
- HARVEL CLEAR PVC Couplings
- ANVIL AS6151 Series Plastic Closure Strips
- EAGLE Drum Spill Containment Pallet
- LITTLE GIANT PUMPS A Series Non Corrosive Transfer Pump
- CONDOR Premium Work Gloves
- MITUTOYO Digital Outside Micrometers
- PROTO Micrometer Torque Wrenches, Ratcheting Head
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54PP19 Combination Wrench, Alloy Steel, 11/16 Inch Head Size, 4 7/8 Inch Overall Length, Standard
€26.20 /unit
