FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Combination Wrench |
| Anti-slip Design | No |
| Box End Style | Spline |
| Box End Type | Twelve Point Box End |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish | Chrome |
| Grip Style | Plain |
| Handle Color | Silver |
| Handle Type | One Piece |
| Head Movement | Fixed |
| Head Offset Angle | 0° |
| Head Size | 7 mm |
| Head Thickness | 1/4" |
| Head Type | Standard |
| Insulated | No |
| Material | Alloy Steel |
| Measurement Type | Metric |
| Non Sparking | No |
| Non-magnetic | No |
| Non-sparking | No |
| Number Of Points | 12 |
| Opening Angle (deg.) | 15° |
| Opening Type | Rounded |
| Overall Length | 5 1/2" |
| Ratcheting | Yes |
| Reversible | No |
| Reversing | No |
| Sae Or Metric | Metric |
| Standards | Ansi B107.100 |
| Tether Style | Tether Capable |
| Wrench Length Style | Extra Long |
| Wrench Material | Alloy Steel |
| Wrench Product Grouping | Wrenches |
| Wrench Shape | Straight |
| Wrench Style | Extra Long |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 13.97 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | TW |
Product Variants
| Product | Model | Head Type | Finish | Overall Length | Opening Type | Measurement Type | Head Size | Wrench Length Style | Tether Style | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
1EYF4 | Offset | Satin | 18 1/2" | Rounded | SAE | 1 3/8" | Standard | Tether Capable | €62.64 | |
![]() |
1EYF5 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 7/16" | Standard | Tether Capable | €75.81 | |
![]() |
1EYF6 | Offset | Satin | 19 1/2" | Rounded | SAE | 1 1/2" | Standard | Tether Capable | €77.22 | |
![]() |
1EYF7 | Offset | Satin | 21 1/4" | Rounded | SAE | 1 5/8" | Standard | Tether Capable | €96.54 | |
![]() |
1EYG4 | Offset | Satin | 26 1/4" | Rounded | SAE | 2 1/16" | Standard | Tether Capable | €139.34 | |
![]() |
1EYH1 | Offset | Black Oxide | 6" | Rounded | SAE | 3/8" | Standard | Tether Capable | €7.24 | |
![]() |
1EYH2 | Offset | Black Oxide | 6 5/8" | Rounded | SAE | 7/16" | Standard | Tether Capable | €8.42 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS CTA12176
- PLAST-O-MATIC MBV300VT-PF-VENT Manual Ball Valve, PVDF, NPT Threaded Connection, FKM Seal, 3 Inch Size
- DAYTON P145-020-0900 Intermediate Sub Assembly
- RIDGID 98290
- ZSI-FOSTER 058M064NH Cushioned Clamp, 3-5/8 Inch Tube OD, Electro Galvanized Steel, Gold
- PLAST-O-MATIC ABVS100EPS-PP-SW Air Actuated Ball Valve, Polypro, Socket Connection, EPDM Seal, 1 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Metering Pump Accessories
- Engravers
- Conduit Fittings
- Self Drilling Screws
- Soldering Flux
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, White
- KRYTOX GPL 104 Series General Purpose Oil
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- TEMPCO Sanitizing Sink/Tank Immersion Heaters
- MUELLER INDUSTRIES 11M Iron Body Y Strainers
- OTC TOOLS 1" Drive Metric Locknut Socket
- 3M Clear Anti-Fog Reading Glasses
- KERN AND SOHN KIP-V20 Series Weighing Bridges
- MARLIN STEEL WIRE PRODUCTS Mesh Basket With Handles
- HEIL QUAKER Pressure Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 54PN88 Combination Wrench, Alloy Steel, 7 mm Head Size, 5 1/2 Inch Overall Length, Standard
€16.62 /unit





