FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Grease Fitting |
| Finish | Unfinished |
| Fitting Style | Drive Push In |
| Head Angle | 0° |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi |
| Maximum Overall Pressure | 5000 psi |
| Overall Length | 1/2" |
| Thread Size | 1/4" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 1.39 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | IN |
Product Variants
| Product | Model | Material | Finish | Head Angle | Overall Length | Thread Size | Fitting Style | Thread Type | Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
52NZ31 | Steel | Zinc Plated | 0° | 1/2" | 1/4" | Drive Push In | - | Drive | 10 | €5.74 | |
![]() |
52NZ32 | Steel | Zinc Plated | 0° | - | 1/8"-27 | Thread Forming | - | Drive | 10 | €5.93 | |
![]() |
52NZ37 | Steel | Zinc Plated | 0° | 5/8" | 3/8"-24 | Standard | SAE-LT | Standard | 10 | €7.34 | |
![]() |
52NZ54 | Steel | Zinc Plated | 90° | 7/8" | 1/4"-28 | Standard | SAE LT | Standard | 10 | €8.58 | |
![]() |
52NZ63 | Steel | Zinc Plated | 45° | 7/8" | M8 | Standard | Metric | Standard | 10 | €7.93 | |
![]() |
52NZ95 | Stainless Steel | - | 0° | - | M10 | Standard | Metric | Standard | 10 | €29.31 | |
![]() |
52PA08 | Stainless Steel | Unfinished | 45° | 7/8" | M6 | Standard | Metric | Standard | 10 | €46.37 |
Explore Products
- OSG 3092122 Corner Radius End Mill, Wxs, 3 Flutes, 12 mm Milling Dia.
- OETIKER 17800169 Screw Clamp, 0.35 Inch Band Width, 0.6 mm Thick, 244 to 255 mm Size Range
- POWEREX IP020301AV Breather Set
- BRADY PS-187-2-WT-S-3 104745 Precut Label Roll, 3/16 x 43/64 Inch, Polyolefin, White, For 8 AWG to 12 AWG Wire Gauge
- PREDATOR 71-31652K Blending Disc 2 Inch 50 Grit Tr
- SANDPIPER 430.047.150 Housing, Seal
- GRAINGER BULK-RS-H50-1065 Buna-N Roll, 36 Inch X 15 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
- WALTER TOOLS A1149XPL-27/64IN 5337249 Screw Machine Drill Bit, 27/64 Inch Size, 1 27/32 Inch Flute Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Bulk Container Accessories
- Manual Strapping Sealers and Tensioners
- Washdown Hoses
- Thread Insert Tool Accessories
- Impeller Pumps
- CONDOR General Purpose Chemical Resistant Orange Gloves
- IRONCLAD I-Viz Reflective Green Task Specific Gloves
- KEO Combined Drills And Countersinks, Single-End Plain-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Plain
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 13mm Tubes
- BANJO FITTINGS Pump Volute, Cast Iron
- PETERSEN PRODUCTS 310 Series Pressure/Temperature Test Plug
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series 3/4 Inch NPT Nylon Strain Relief Cord Grips
- MARTIN SPROCKET Mine Duty M-HE30 Bushed Drum Pulleys
- MI-T-M HS Series Industrial Hot Water Gasoline/Diesel Belt Drive Pressure Washers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 52NZ84 Grease Fitting, 1/4 Inch Fitting Thread Size, Stainless Steel, 35/64 Inch Overall Length
€18.80 /pack







