FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Grease Fitting |
| Finish | Zinc Plated |
| Fitting Style | Standard |
| Fitting Thread Type | Metric |
| Head Angle | 90° |
| Material | Steel |
| Max. Pressure | 5000 psi |
| Maximum Overall Pressure | 5000 psi |
| Meets/exceeds | DIN 71412 |
| Overall Length | 3/4" |
| Thread Size | M10 |
| Thread Type | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 1.83 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | IN |
Product Variants
| Product | Model | Material | Finish | Head Angle | Overall Length | Thread Size | Fitting Style | Thread Type | Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
52NZ31 | Steel | Zinc Plated | 0° | 1/2" | 1/4" | Drive Push In | - | Drive | 10 | €5.74 | |
![]() |
52NZ32 | Steel | Zinc Plated | 0° | - | 1/8"-27 | Thread Forming | - | Drive | 10 | €5.93 | |
![]() |
52NZ37 | Steel | Zinc Plated | 0° | 5/8" | 3/8"-24 | Standard | SAE-LT | Standard | 10 | €7.34 | |
![]() |
52NZ54 | Steel | Zinc Plated | 90° | 7/8" | 1/4"-28 | Standard | SAE LT | Standard | 10 | €8.58 | |
![]() |
52NZ63 | Steel | Zinc Plated | 45° | 7/8" | M8 | Standard | Metric | Standard | 10 | €7.93 | |
![]() |
52NZ95 | Stainless Steel | - | 0° | - | M10 | Standard | Metric | Standard | 10 | €29.31 | |
![]() |
52PA08 | Stainless Steel | Unfinished | 45° | 7/8" | M6 | Standard | Metric | Standard | 10 | €46.37 |
Explore Products
- WATTS SPOOL, F X F, 10 X 16 3/4 7017236 Make Up Spool, 10 inch x 16 3/4 Inch Size
- WATTS WP420037
- VERMONT GAGE 141205230 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0523 Inch Size
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS GFHW33005
- OMRON G7L-1A-TJ-CB-DC24 Enclosed Power Relay 30a 24vdc Spst
- JAMCO SG448-P5 Utility Cart Steel 54 Lx37 W 1200 Lb.
- NIBCO 9102100CB 611 Tee, Cup x Cup x Cup, 1 1/2 x 1 x 1/2 Inch Size, Wrot
- HUMBOLDT H-2978.01C Windsor Silver Probe Kit
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Hacksaw Blades
- Compression Seals
- General Turning Tools
- Tapping Tools
- Diffusers
- REVCOR Propeller, 14 inch
- AKRO-MILS 13018 Stak-N-Store Bins
- HELICOIL High Spiral Flute Bottoming Taps, UNF, 3B
- RUD CHAIN VLBS-U-LT Load Rings For Welding
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- TENNSCO Wardrobe Locker
- GRAINGER Aluminium Bar Grating, Serrated Surface
- KERN AND SOHN Cable Interface
- CEMENTEX USA Feature Series, 21 Cal. Coverall Kits
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Store More 6 Inch Complete Bin Centers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 52NZ68 Grease Fitting, M10-1.00 mm Fitting Thread Size, 90 Deg. Fitting Head Angle, Metric
€9.71 /pack







