FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Grease Fitting |
| Finish | Zinc Plated |
| Fitting Style | Standard |
| Fitting Thread Type | SAE LT |
| Head Angle | 45° |
| Material | Steel |
| Max. Pressure | 6000 psi |
| Maximum Overall Pressure | 6000 psi |
| Meets/exceeds | SAE J534 |
| Overall Length | 7/8" |
| Thread Size | 1/4"-28 |
| Thread Type | SAE LT |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.1 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | IN |
Product Variants
| Product | Model | Material | Finish | Head Angle | Overall Length | Thread Size | Fitting Style | Thread Type | Style | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
52NZ31 | Steel | Zinc Plated | 0° | 1/2" | 1/4" | Drive Push In | - | Drive | 10 | €5.74 | |
![]() |
52NZ32 | Steel | Zinc Plated | 0° | - | 1/8"-27 | Thread Forming | - | Drive | 10 | €5.93 | |
![]() |
52NZ37 | Steel | Zinc Plated | 0° | 5/8" | 3/8"-24 | Standard | SAE-LT | Standard | 10 | €7.34 | |
![]() |
52NZ54 | Steel | Zinc Plated | 90° | 7/8" | 1/4"-28 | Standard | SAE LT | Standard | 10 | €8.58 | |
![]() |
52NZ63 | Steel | Zinc Plated | 45° | 7/8" | M8 | Standard | Metric | Standard | 10 | €7.93 | |
![]() |
52NZ95 | Stainless Steel | - | 0° | - | M10 | Standard | Metric | Standard | 10 | €29.31 | |
![]() |
52PA08 | Stainless Steel | Unfinished | 45° | 7/8" | M6 | Standard | Metric | Standard | 10 | €46.37 |
Explore Products
- LENOX TOOLS 99440D2B195970 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 19 Feet 7 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- SQUARE D DTU321 Safety Switch 240VAC 3PDT 30 Amps AC
- PEER CHAIN 34632 Roller Chain, 40 Pitch, 100 Feet Length
- ZURN RK114-112-ZW200R Repair Kit, Nylon Reinforced Buna-N, Rubber
- APPROVED VENDOR U22383.087.0001 Hex Nut, 7/8 In - 9 Thread Size, SS, Plain, Heavy Hex, Right Hand
- SLOAN 10001305
- TOLCO 1 CBS Cross Bolt Spacer, Carbon Steel, 5 Inch, 5 9/16 Inch Length, 25/32 Inch Width, Galvanized
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Hammer Arrestors
- Fire Alarm Control Panels
- Electrical Properties Data Loggers
- Carpet Tile
- Fork Mounted Brush Sweepers
- DESTACO 810 Series Pneumatic Toggle Clamps
- ANSELL 74-048 Hyflex Uncoated Cut Resistant Gloves
- DURHAM MANUFACTURING Cabinet Legs
- ANVIL Threaded Steel Side Beam Brackets
- SPEARS VALVES CPVC Diaphragm Valves, Spigot Ends, EPDM Diaphragm
- GRAINGER Ferrules
- NIBCO 4517 Series Socket Caps, S, PVC Schedule 80
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 52NZ49 Grease Fitting, 1/4-28 Inch Fitting Thread Size, 45 Deg. Fitting Head Angle, SAE-Lt, Steel
€10.06 /pack







