FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reduced Shank Drill Bit |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.9688 |
| Depthdia. Ratio | 4Xd |
| Dimension Type | Fractional Inch |
| Drill Bit Dimension Type | Fractional Inch |
| Drill Bit Finish | Black Oxide |
| Drill Bit Grouping | Drill Bit |
| Drill Bit Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Point Angle | 118° |
| Drill Bit Point Type | Conventional Point |
| Drill Bit Size | 31/32" |
| Drill Point | 118° |
| Finish | Black Oxide |
| Finish - Machining | Black Oxide |
| Flute Length | 3 1/8" |
| Flute Type | Spiral |
| Grade | General Purpose |
| List Number | Non-Listed |
| Material | High Speed Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| No. Of Pieces | 1 |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 6" |
| Point Type | Conventional Point |
| Shank Dia. | 1/2" |
| Shank Type | Round |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Silver & Deming Drill | Yes |
| Standards | Not Rated |
| System Of Measurement | Fractional Inch |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.29 |
| Ship height (cm) | 2.79 |
| Ship length (cm) | 16.51 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 8207502055 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0760781 Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- BOSTON GEAR S833BR-118K Helical Speed Reducer
- COTTERMAN 4STR26A6E20B8D3C1P6 Tilt and Roll Ladder, 4 Step, Perforated Tread, 70 Inch Height, 350 Lbs Load
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HCNS12106 Straight Plug, Female, With 6 Feet Cable, 12 Pole
- SOUTHWIRE COMPANY F020190300 Battery Cable, 133 Strand, 2 Awg
- VERMONT GAGE 141284420 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.8442 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0122456 718FMP5 Hydraulic Filter, Cellulose, 5 Micron Rating, Buna Seal, 17.99 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Bollard Covers and Post Sleeves
- Concrete Mixer Accessories
- Antistatic Systems
- Abrasive Mandrels
- Coatings and Wrap
- CONDOR Wraparound Frame Safety Glasses
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC Air Cut-Off Tools
- ANVIL 001G Series Adjustable Clevis Hangers, Electro-Galvanized Steel, Imperial
- ANVIL 260HD Series Adjustable Clevis Hangers With Electro-Galvanized Fasteners
- MCKINNEY Hinge
- ANVIL 45 Deg. Ductile Iron Elbows
- APPLETON ELECTRIC Non Illuminated Selector Switches
- APPLETON ELECTRIC Covers
- STEARNS BRAKES Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4UM88 Reduced Shank Drill Bit, 31/32 Inch Size, 118 Deg. Point, Black Oxide HSS
€86.20 /unit
