FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Reduced Shank Drill Bit |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.8594 |
| Depthdia. Ratio | 4Xd |
| Dimension Type | Fractional Inch |
| Drill Bit Dimension Type | Fractional Inch |
| Drill Bit Finish | Black Oxide |
| Drill Bit Grouping | Drill Bit |
| Drill Bit Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Point Angle | 118° |
| Drill Bit Point Type | Conventional Point |
| Drill Bit Size | 55/64" |
| Drill Point | 118° |
| Finish | Black Oxide |
| Finish - Machining | Black Oxide |
| Flute Length | 3 1/8" |
| Flute Type | Spiral |
| Grade | General Purpose |
| List Number | Non-Listed |
| Material | High Speed Steel |
| Material - Machining | High Speed Steel |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| No. Of Pieces | 1 |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 6" |
| Point Type | Conventional Point |
| Shank Dia. | 1/2" |
| Shank Type | Round |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Silver & Deming Drill | Yes |
| Standards | Not Rated |
| System Of Measurement | Fractional Inch |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 2.79 |
| Ship length (cm) | 15.49 |
| Ship width (cm) | 2.79 |
| HS code | 8207502055 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- REGAL 008301AS88 Hand Tap, #12-28 Size, H1 Limit, 4 Flutes, Plug With TiALN Coating
- HAYWARD DB1300S
- PIP 22-650L Hand Protection Claw Cover Gloves, L, White, Each
- STEARNS BRAKES 105604100DRF Brake Assembly
- MERIT BRASS M614-6420 Hex Bushing, Size(a) 4 Inch, Size(b) 1-1/4 Inch
- APOLLO VALVES 87A9031480EPTR Ball Valve, Size 1/2 Inch, Full Port, Stainless Steel
- MERSEN FERRAZ GGC-V1/16 Fuse, Fast Acting, 250V, 0.063A, 6 x 32mm Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QPRD-102IV Pick Rack, Slopped, Double Sided, 24 X 36 X 60 Inch Size, 800 Lbs Capacity, 16 Shelves
Explore More
- KEYSHAFT
- Compact Fluorescent Lamps (CFL)
- Zone Valves
- Air Cylinder Speed Controls
- Tire Valve Stems and Cores
- Air Nailers
- DESTACO 810 Series Pneumatic Toggle Clamps
- RUD CHAIN VRBS Fix Rings
- ANVIL C100 Series Cable Spools
- APPLETON ELECTRIC 150 Watt LED Light Fixture
- 3M Quick Change Disc, Non-Woven
- SPEARS VALVES Evertuff CPVC CTS 90 Deg. Reducing Elbows, Socket x Socket
- SPEARS VALVES LabWaste CPVC Corrosive Waste Drainage P096 Grooved Couplings, Groove x Socket
- GRAINGER Square End Mill Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4UM81 Reduced Shank Drill Bit, 55/64 Inch Size, 118 Deg. Point, Black Oxide HSS
€75.50 /unit
