FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Claw Ripper Rivet Chisel |
| Chisel Collar Shape | Round |
| Chisel Collar Type | Round |
| Chisel Scaler Style | Ir |
| Chisel Shank Size | 0.401" |
| Chisel Shank Type | Round |
| Chisel Tip Width | 5/8" |
| Collar Type | Round |
| Compatible With | Air Hammer |
| Compatible With Manufacturer Part Number | ACL-025 |
| Compatible With Product Type | Air Hammer |
| Cutting Application | Edging |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Point Type | Claw Chisel |
| Drill Bit Size | 3/8" |
| For Tool Type | Air Hammer |
| Head Width | 5/8" |
| Material | Steel |
| Material Grade | Grade 42 Crmo |
| Non-sparking | No |
| Overall Length | 5 3/8" |
| Point Type | Scaling Chisel |
| Primary Material Application | Concrete, Masonry |
| Shank Design | Round |
| Shank Dia. | 3/8" |
| Shank Length | 1 1/4" |
| Shank Shape | Round |
| Shank Size | 0.401" |
| Shank Type | Straight |
| System Of Measurement | Fractional Inch |
| Tip Width | 5/8" |
| Tool Overall Length | 5 3/8" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.11 |
| Ship height (cm) | 2.29 |
| Ship length (cm) | 5.08 |
| Ship width (cm) | 15.49 |
| HS code | 8207906000 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Product | Model | Overall Length | Tip Width | Shank Size | Shank Shape | Collar Type | Material | Shank Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
4MHD7 | 6 1/2" | 3/4" | 0.401" | Round | Round | Steel | 1 1/4" | €24.97 | |
![]() |
4MHD8 | 18" | 3/4" | 0.401" | Round | Round | Steel | - | €36.67 | |
![]() |
4MHD9 | 6 1/4" | 1.312" | 0.401" | Round | Round | Steel | - | €10.96 | |
![]() |
4MHE1 | 6" | 3/4" | 0.401" | Round | Round | Steel | - | €10.60 | |
![]() |
4MHE2 | 6 7/8" | 1 1/16" | 0.401" | Round | Round | Steel | 1 1/4" | €9.49 | |
![]() |
4MHE3 | 7 1/2" | 17/32" | 0.401" | Round | Round | Steel | 1 1/4" | - | RFQ
|
![]() |
4MHE6 | 8 1/2" | 3/4" | 0.401" | Round | Round | Steel | - | €28.39 |
Explore Products
- EATON AN700BN022A Multi-Speed Starter, Nema Size 0, 135 A, Separate Winding, 120/60 Or 110/50 Voltage
- TITAN FASTENERS UTB08192
- GEORG FISCHER 847-060 Cap 6 Inch Socket Pvc
- EATON KDB3250FT32W Molded Case Circuit Breaker, Kdb-Frame, Reverse Feed, 250A, 3-Pole, 35 Kaic At 480V
- BLACK & DECKER 285968-00 V-Belt
- LENOX TOOLS 95604D2B154595 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 15 Feet 1 Inch Size, 0.035 Inch Blade Thickness
- BRADY B30C-1125-595-BL 141993 Continuous Label Roll, 1 1/8 Inch X 100 Ft, Vinyl, Blue, Outdoor, 0.004 Inch Label Thick
- SMC VALVES AFM30-02D-R-A Modular, 1/4 Inch Size, Port
Explore More
- KEYSHAFT
- Box End Wrenches
- Bench Cans
- LED Floodlights
- Class G Fuses
- Fork Mounted Brush Sweepers
- JOHN GUEST Metric Union Elbows, Acetal Black
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X500 Gas Springs
- KEO Woodruff Keyseat Cutter Sets
- MUELLER INDUSTRIES 74HHH Sure Check Double Disc Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 792F Duplex Basket Strainers
- COOPER B-LINE Type 3R Enviroshield Series Wireway Expansion Fittings
- APOLLO VALVES 70-840 Series Male x Female NPT Bronze Ball Valves
- SPEARS VALVES CPVC Clamp-On Saddles, Socket Ends, Double Outlet, Gray, EPDM O-Ring
- BALDOR MOTOR Three Phase Chiller/Cooling Tower Motors, Two Speed, TEFC
- CASH VALVE Valve Bodies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4MHE7 Chisel, 0.401 Inch Shank Size, Round, Round, 5/8 Inch Chisel Tip Wd, 5 3/8 Inch Overall Length
€10.96 /unit
