FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flat Chisel |
| Chisel Collar Type | Oval |
| Chisel Shank Size | 17/25" |
| Chisel Shank Type | Round |
| Chisel Tip Width | 1" |
| Collar Type | Oval |
| Compatible With | Chipping Hammers |
| Compatible With Manufacturer Part Number | ACL-008 |
| Compatible With Product Type | Chipping Hammers |
| Cutting Application | Surface Removal |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Point Type | Flat Chisel |
| Drill Bit Size | 21/32" |
| For Tool Type | Rotary Hammer |
| Head Width | 1" |
| Material | Steel |
| Material Grade | Grade 42 Crmo |
| Non-sparking | No |
| Overall Length | 12" |
| Point Type | Scaling Chisel |
| Primary Material Application | Concrete, Masonry |
| Shank Design | Round |
| Shank Dia. | 21/32" |
| Shank Length | 2 3/8" |
| Shank Shape | Round |
| Shank Size | 17/25" |
| Shank Type | Straight |
| System Of Measurement | Fractional Inch |
| Tip Width | 1" |
| Tool Overall Length | 12" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.72 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 30.48 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 8207906000 |
| Country of Origin | CN |
Explore Products
- STAFFORD MFG 4L102F Threaded Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 1-1/8-7 Inch Threaded Bore, Steel
- APPROVED VENDOR SF6416MH Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size 5/8 In
- FIBERGRATE 872830 Grating Pultruded Isofr 2 Inch 2 x 6 Feet Yellow
- GRAND ROCK SB4-4016BB Flare, 5 Inch Size, 2-Bend Outer Dia., Aluminized
- JOHN GUEST PI0206S-10PK Union Tee 3/16 Inch Tube Outer Diameter Gray
- PEER CHAIN 44238 Roller Chain, 100 Feet Length, Stainless Steel
- SENSIT 883-00002 Non-conductive Probe Clear 30-3/8 Inch
- SMC VALVES VM120-01-34RA Mechanical Valve, 1/8 Port Size
Explore More
- DAYCO
- HUSKY
- KEYSHAFT
- ROADPRO
- STAHLIN
- Screw/Bolt Extractor Sets
- Grease and Oil Pump Accessories
- Dressing Sticks
- Infrared Heater Elements
- Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU11800 Gas Springs
- MAYHEW TOOLS Pilot Punches, SAE
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Up
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS D Cam And Groove Coupling, With Locking Arms, Female Coupler x FNPT, Aluminium
- DURHAM MANUFACTURING Machine Table Workbenches
- KERN AND SOHN OBB-AZ Series Specimen Holders
- MERSEN FERRAZ Class H/K Fuse Blocks, 250V
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WESTWARD 4MGZ3 Chisel, 0.68 Inch Shank Size, Round, Oval, 1 Inch Chisel Tip Wd, 12 Inch Overall Length
€70.70 /unit
