WEISS DUGY2-015-2L Digital Gauge 30 Inch Hg Vac To 15 Psi | AD6VTZ 4AZW9
WEISS DUGY2-015-2L Digital Gauge 30 Inch Hg Vac To 15 Psi
Item: AD6VTZModel: DUGY2-015-2LCross Ref: 4AZW9
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Digital Vacuum/Pressure Gauge
Accuracy -0.5% to +0.5%
Accuracy Grade Grade 2A
Accuracy Grade Gauge Type Industrial
Adjustable Set Points Yes
Ambient Operating Temperature Range 10°F to 140°F
Application Industrial
Auto-shutoff No
Backlit Screen No
Blowout Safety Back Yes
Case Color Black
Case Depth 3.23"
Case Diameter 5.83"
Case Material Plastic
Case Shape Round
Connection Location Bottom
Data Update Frequency 1 sec., 2 sec.
Dial Size 4 1/2"
Digit Height 0.625"
Display Range 1 Bar, 1 Kg/Sq Cm, 100 kPa, 15 psi, 30 Hg
Display Screen Type LCD
Display Units Bar, In Hg, Kg/Sq Cm, Kpa, Psi
Gauge Accuracy Grade Grade 2A Process
Gauge Application Light-Powered For Liquids and Gases
Gauge Case Material PBTP
Gauge Wetted Parts Stainless Steel, Ceramic
Grade Grade 316
Hazardous Location Rating Not Rated
Includes Batteries No
Includes Calibration Certificate No
Includes Mounting Hardware No
Includes Rubber Boot No
Ip/nema Rating Nema Ip65
Languages English
Lens Material Arcylic
Low Battery Indicator No
Mounting Type Stem Mount
Nominal Dial Size 4 1/2"
Non-sparking No
Number Of Digits 4
Operating Temp. Range -15°F to +150°F
Panel-mountable No
Peak Hold No
Power Source _Light Powered
Pressure Gauge Type Process Pressure Gauge
Pressure Range -30 in. hg to 0 in. hg to 15 in. hg
Pressure Range Type Compound
Primary Display Range -30 to +15
Primary Display Units in. hg
Process Connection 1/2" NPT Male
Process Connection Gender Male
Process Connection Location Bottom
Process Connection Size 1/2"
Process Connection Type NPT
Process Temperature Range -15°F to +150°F
Range 30 in. hg to 15 psi