FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Starter |
| Control Power Requirement | 90-250V AC |
| Controller Type | Compact |
| Current Limitation Ramp | No |
| Direct On Line Start | No |
| Enclosure Type | Enclosed |
| Frame Size | 1 |
| Internally Bypassed | Yes |
| Ip Rating | IP00 |
| Mounting | Din Rail, Panel, Wall |
| Mounting Size | 35 mm |
| No. Of Controlled Output Phases | 2 |
| No. Of Input Phases | 3 |
| No. Of Output Phases | 3 |
| Nominal Input Voltage | 220-240/440-480V AC |
| Nominal Output Voltage | 220-240/440-480V AC |
| Output Frequency Range | 50-60 Hz |
| Output Type | SCR |
| Power Supply | 220-460V |
| Product Datasheet | weg-ssw050010t2246tpz.pdf |
| Pump Control | No |
| Rated Current | 30A |
| Sccr Rating | 10 kA |
| Series | SSW05 Series |
| Starts Per Hour | 4 |
| Temp. Rating | 0°C to 55°C |
| Torque Control | No |
| Trip Class | Class 5 |
| Voltage Ramp And Current Limit | No |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.04 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Explore Products
- ZURN Z1320-CXL-12 Encased Wall Hydrant, Lead-Free, 12 Inch Size
- MORSE CUTTING TOOLS 80728 Jobber, 9/64 Inch Size, Heavy Duty Bright
- STEARNS BRAKES 108705200444 Brake-Swc-Box W/Term F2
- RUD CHAIN 7993041 VLBS 16t Load Ring, 180 Pivot, 35300 Lbs. Load Capacity, 0 Swivel Angle, Powder Coated
- NIBCO CC03400 6112-3-3 Thread Tee, FPT x FPT x F, 2 Inch Size, Polypropylene, Black
- WALTER TOOLS P2841S-1N-E57 WSP45S Indexable Drill Insert, Carbide, Right Hand
- ZOELLER 163-0007 Effluent Pump, High Head, 0.5 HP, 200V, 1PH, 20 Ft. Cord, Automatic
- GRAINGER 500-0003440 Chucking Reamer, 11/32 Inch Reamer Size, 1 1/4 Inch Flute Length, 3 1/2 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Pilot Point Drill Bit Sets
- Chemical Transfer Magnetic Drive Pumps
- Light Curtain Resource Modules and Accessories
- Aluminized Aprons
- Wall Mounted Retractable Barriers
- DWYER INSTRUMENTS DBT Series Digital Solar-Powered Bimetal Thermometers
- IRONCLAD Ranchworx Leather Work Gloves
- IRONCLAD Kong Dexterity Supergrip Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP6748/68/78 Series Impact Wrenches
- NEWBORN Caulk Finishing Tools
- TENNSCO Aisle Tie
- SPEARS VALVES CPVC Y Pattern Valves, True Union Socket Ends, FKM
- WERA TOOLS Screwdriver Bits
- MORSE CUTTING TOOLS 4561 Series Square And Corner Radius End Mills
- ACME ELECTRIC Hvac & Refrigeration Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG SSW050030T2246TPZ 10413823 Compact Soft Starter, 30A, 220/460 VAC At 3-Phase, Trip Class 5, Rated For 4 Start/Hour
€821.11 /unit
