FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Assembly Method | Plastic Crate |
| Assembly Method (start Key) | Plastic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 120V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Voltage | 120V |
| Enclosure Type | NEMA 4/4X |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 7-10A |
| Hp Rating | 1 1/2 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 2 |
| Overload Relay | 7-10A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Product Datasheet | weg-esw-b12d15a-r30.pdf |
| Rated Current | 9A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | PESWS Series |
| Start Type | Direct Single Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.01 |
| Ship height (cm) | 22.95 |
| Ship length (cm) | 11.26 |
| Ship width (cm) | 12.4 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
PESW-18V04EX-R32 | - | €124.05 | RFQ
|
![]() |
PESW-B18D15AX-R65 | - | €230.57 | |
![]() |
PESW-B18V24AX-R65 | - | €230.57 | |
![]() |
PESW-B18D15AX-R67 | - | €230.57 | |
![]() |
PESW-B18D39AX-R65 | - | €230.57 | |
![]() |
PESW-B18D39AX-R67 | - | €230.57 | |
![]() |
PESW-B18V24AX-R67 | - | €230.57 |
Explore Products
- GRAINGER 23897_24_24 Aluminum Sheet, 24 Inch Overall Length, No Heat Treatment
- GRAINGER 340-080-000 Pipe Flange, Carbon Steel, Threaded Flange, 8 Inch Pipe Size, Class 300
- TITAN FASTENERS RRB218
- LS ELECTRIC APCS-EN20ES-AD Encoder Feedback Cable, Mating Connectors, 65.6 ft. Cable Length
- GRAINGER 310-002033 Cylinder Bur Sb, Double Cut, 1/8 Inch Shank Dia, 3/32 Inch Head Dia, Sb-42
- PROGRESS LIGHTING P5756-31 Wall Lantern, 100 W Fixture Watt, 120VAC, Incandescent
- GRAINGER ZUSAH8.4X208.5 O-Ring, 208.5 mm Inside Dia, 225.3 mm Outside Dia, 225.3 mm Actual Outside Dia
- PENTEK NMO75K12S-75 Filter Bag, Sewn Seam, 12 Bag Size, 75 micron Rating, 190 gpm Flow Rate
Explore More
- KEYSHAFT
- Open End Wrenches
- Tarps
- Packaging Tapes
- Sound Proofing and Acoustical Absorption Products
- Door Knob Wall Guards
- ML KISHIGO 3700 Series Incident Command Vests
- DEWALT Router Slim, Lightweight Protective Eyewears
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Narrow Mouth
- SMC VALVES Y Plug-In
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB RIBX24 Series Enclosed Pre Wired Relay
- BUSSMANN L Series Medium Voltage Fuses
- BENCHMARK SCIENTIFIC Benchmark Agaroses, LE
- MORSE CUTTING TOOLS 2070 Series Plug Taps, Spiral Point
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESWS-B9D15AX-RM63 14655834 Enclosed Starter, 1 Phase, 9A Rated, 7-10 A Range, On/Off Control, Plastic Crate, 120V50/60HZ
€148.30 /unit




