FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Assembly Method (start Key) | Plastic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 480V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Voltage | 480V |
| Enclosure Type | NEMA 4/4X |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 40-57A |
| Horsepower Rating | 40 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 3 |
| Overload Relay | 40-57A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Product Datasheet | weg-esw-b12d15a-r30.pdf |
| Rated Current | 65A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | PESW Series |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.37 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Explore Products
- VEGA TOOLS HB080L Hex Ball L Key, 8mm Tip Size, Long
- SPEC C12251351500S Compression Spring, 90.5 lbs/In Stiffness Rate, 43.3 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- SPEARS VALVES 1631-012CSR Special Reinforced Wye Check Valve, FPT, FKM, 1-1/4 Size, CPVC
- MARTIN SPROCKET CQW36051X50 Wing Pulley, Quarry Duty, 36 Inch O.D., MXT50 Bushing, 51 Inch Face Width, Steel
- EATON TMR5X2224 Timing Relay, 6 Sec to 10 Min Setting, 24 VAC/VDC, Dpdt Contact
- ERICKSON CV40HC08M600 Chuck, Hydraulic CV40 D08
- ECEF 611150 G Drill, For Brass, 11,50mm Diameter
Explore More
- KEYSHAFT
- Cell Phone Lockers
- Reciprocating Saws
- Power Meters and Analyzers
- Nipple Caddies
- Labware Washer Accessories
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Maintenance Free Hoods
- WHIZARD All Day Cut Resistant Sleeves
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Red/White
- CHICAGO PNEUMATIC CP6748/68/78 Series Impact Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 105MAT-N Silent Check Valves
- KERN AND SOHN Bending Devices
- CONDOR Hooded Coveralls
- BROWNING Steel Double Sprockets With Q-D Bushings For No. 50 Chain
- IDEAL Toggle Switches
- FINISH THOMPSON Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG PESW-B65D39AX-R72 14971027 Enclosed Starter, 3 Phase, 65A Rated, 40-57 A Range, On/Off Control, Plastic Crate, 480V50/60HZ
€577.83 /unit
