WEG MPW100-3-U090 Magnetic Motor Starter | BD2VEJ
WEG MPW100-3-U090 10076552 Motor Protector, 100 A Maximum Rated, 70-90 A Setting Range
Item: BD2VEJModel: MPW100-3-U090Cross Ref: 10076552
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Magnetic Motor Starter
Amps Rating 70-90A
Depth 6.73"
Gross Weight 5.095 lbs.
Height 6 1/2"
Hp 230/240v 1ph 20 hp
Hp 230/240v 3ph 30 hp
Hp 460/480v 3ph 60 hp
Max. Operating Frequency 25 Hz
Max. Rated Amps 100A
Number Of Poles 3
Operating Amps 100A
Overload Protection Yes
Phase Not Rated
Phase Failure Sensitivity Yes
Poles 3
Rated Impulse Withstand Voltage Uimp 8 kV
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui 1000V
Rated Operational Frequency 50/60 Hz
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Setting Range For Thermal Release 70-90A
Short Circuit Interrupting Capacity 480v Ac 50 kA
Short Circuit Interrupting Capacity 600 Vac 10 kA
Short-circuit Release 13 Times Lemax
Terminal Type Box
Thermal Setting 70 to 90
Trip Indication Yes
Trip Test Yes
Tripping Class Class 10
Width 2.76"