WEG ESWX-M16A79-D016 14521588 Motor Starter, 0.75 HP, 575V, Start/Stop Pushbutton, Manual
€1,376.03 /unit
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Application | Oil, Gas, Mining, Chemical Processing |
| Control Options | Start Pushbotton And Stop Pushbutton |
| Enclosure Type | Type 7/9 |
| Features | Motor Control, Circuit Disconnect, Short Circuit Protection Up To 10 kA @ 600V AC, Thermal Overload Protection Class 10, Control Devices-Start And Stop Reset |
| Frequency | 60 Hz |
| Hp | 3/4 hp |
| Main Voltage | 575V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 6.66" |
| Nominal Height | 9 3/4" |
| Nominal Width | 7 1/4" |
| Panel Type | Across The Line |
| Sccr Rating | 10 kAIC |
| Series | EXWX-M Series |
| Short Circuit Interrupting Capacity 600 Vac | 10 kA |
| Thermal Setting | 1 to 1.6 |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 24.77 |
| Ship length (cm) | 16.92 |
| Ship width (cm) | 18.42 |
Product Variants
| Model | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|
| ESWX-M16A79-U016 | Type 7/9 | €1,376.03 | RFQ
|
| ESWX-M16A79-U001 | Type 7/9 | €1,285.80 | RFQ
|
| ESWX-M16A79-D025 | Type 7/9 | €1,285.80 | RFQ
|
| ESWX-M16A79-D063 | Type 7/9 | €1,376.03 | RFQ
|
| ESWX-M16A79-U004 | Type 7/9 | €1,376.03 |
Explore Products
- BRADY 23300 Security Seal Press, Lead and Wire Seals, Steel, 5 4/5 Inch Length
- PROCON 132A100F112A Rotary Vane Pump, Brass, 100 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- LIFT-ALL EN2803TX16 Web Sling Endless L16ft 16300lb W3in
- WINSMITH E30XDTDGX000J9 Worm Gear Reducer, Double Worm Gear, Solid Input Shaft
- MORSE CUTTING TOOLS 54703 Chucking Reamer, 0.494 Inch Dia., 6 Flute, Round Shank, Carbide, 4 Inch Length
- APPROVED VENDOR H166EG Drill Bushing Type H Drill Size 9/64 In
- GRAINGER V-PAD-S-68 Column Protector, 8 Inch Fits Column Size, 72 Inch Overall Height, 14 Inch Overall Width
Explore More
- BRADY
- KEYSHAFT
- VALVOLINE
- EZ FLO
- HYDRA ZORB
- Pipe and Tubing Cutters
- Fishing Tapes And Sticks
- Solid Boring Bars
- Transmission Filters
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal White
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 13 mm Tubes
- SNYDER INDUSTRIES Storage Tank, Vertical Top
- APPLETON ELECTRIC 150-200 Watt Lighting Fixture
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits With Cutting Board
- NORTH BY HONEYWELL Silver Shield Chemical Resistant Gloves
- T&S EasyInstall Risers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWX-M16A79-D016 14521588 Motor Starter, 0.75 HP, 575V, Start/Stop Pushbutton, Manual
€1,376.03 /unit

