WEG ESWX-25V18E79-R32 14521471 Enclosed Starter, 15 HP, 575V, Reset Pushbutton, 120 Control Voltage
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,803.82 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Control Options | Reset Pushbutton |
| Control Voltage | 120V |
| Enclosure Type | Type 7/9 |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 10 hp |
| Main Voltage | 575V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 8 1/4" |
| Nominal Height | 15.34" |
| Nominal Width | 11.37" |
| Panel Type | Across The Line |
| Sccr Rating | 5 kAIC |
| Series | ESWX Series |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 20.7 |
| Ship height (cm) | 38.96 |
| Ship length (cm) | 20.96 |
| Ship width (cm) | 28.88 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|
| ESWX-M25R79-U001 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-25V18A79-R30 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-M25R79-U020 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-40V47A79-R34BD | Type 4/12 | €3,192.05 | |
| ESWX-25V24A79-R27 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-80V24A79-R41BD | Type 4/12 | €3,103.65 | |
| ESWX-25V24A79-R24BD | Type 4/12 | €2,942.42 |
Explore Products
- SMITH COOPER INTERNATIONAL 4354002800 Nipple
- MACROMATIC THR-11568-37 Time Delay Relay, 24V AC/DC, 10A
- LINN GEAR 8cg35 Change Gear, 8 Diametral Pitch, 4.375 Inch Pitch Diameter
- SMITH-BLAIR 31500132009000 CC Repair Clamp Iron 12 Inch Pipe 1 Inch Out
- ADAPT-ALL 9220-16-16 Solid Adapter, Carbon Steel, -16 Male JIC x -16 Female JIS
- SPEARS VALVES 836-010BC Male Adapter, MPT x Socket, Schedule 80, 1 Inch Size, PVC
- YANKEE 433-.3535 Chucking Reamer, 0.3535, 11/32 in Shank Dia, 1 3/4 in Flute Lg, 7 in Overall Lg
- MILWAUKEE 44-60-0630 Pin Center
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Electrical Boxes
- Dust Collector Accessories
- Tubing Benders
- Gas Cocks
- IEC Delay Timers
- CAROL Multi Conductor Cable, Foil Sheild
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Molded Graduations
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Wide Mouth
- DIXON In-Line Swivels
- INGERSOLL-RAND Inlet Assemblies
- TSUBAKI Single Split Taper Sprockets, 1 1/4 Inch Pitch
- WEG UVT-Series Under Voltage Releases
- AIR HANDLER Ring Panel and Link Air Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWX-25V18E79-R32 14521471 Enclosed Starter, 15 HP, 575V, Reset Pushbutton, 120 Control Voltage
€2,803.82 /unit

