WEG ESWX-105V47A79-R43 14521417 Enclosed Starter, 75 HP, 575V, Start, Stop & Reset Pushbutton, 480 Control Voltage
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,831.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Control Options | Start Pushbutton, Stop Pushbutton And Reset Pushbutton |
| Control Voltage | 480V |
| Enclosure Type | Type 7/9 |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 60 hp |
| Main Voltage | 575V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 8 1/4" |
| Nominal Height | 15.34" |
| Nominal Width | 11.37" |
| Panel Type | Across The Line |
| Sccr Rating | 5 kAIC |
| Series | ESWX Series |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.05 |
| Ship height (cm) | 38.96 |
| Ship length (cm) | 20.96 |
| Ship width (cm) | 28.88 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Enclosure Type | Price | |
|---|---|---|---|
| ESWX-M25R79-U001 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-25V18A79-R30 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-M25R79-U020 | Type 7/9 | €1,773.52 | |
| ESWX-40V47A79-R34BD | Type 4/12 | €3,192.05 | |
| ESWX-25V24A79-R27 | Type 7/9 | €3,321.45 | |
| ESWX-80V24A79-R41BD | Type 4/12 | €3,103.65 | |
| ESWX-25V24A79-R24BD | Type 4/12 | €2,942.42 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0312616 G7649 Interchange Spin-On Filter, Glass, 25 Micron Rating, Buna Seal, 8.945 Inch Height
- PIP 56-425/S Hand Protection Seamless Glove Coated, S, Purple, Dozen
- SIEMENS 3RT29161BB00 Surge Supressor, S00 Frame Contactors, Varistor, 24 To 48 Vac/24 To 70 Vdc
- LYNDEX-NIKKEN SE1-6.2X5.0 Tapping Collet #1 M7 M8 Tap Size
- BUSSMANN A20221804L5 Barrier Terminal Block, 30 A, 300 V, Thermoplastic, Black
- TENSABARRIER 889F-21-21-STD-NO-YEX-C Fixed Barrier Post With Belt, Red, 36 1/2 Inch Post Height, 2 1/2 Inch Post Dia, Flange
- TOUGH GUY 16W213 Wet Mop, String Mop, Slide-On Connection, 20 oz Dry Wt, Polyester, Natural
- RULAND MANUFACTURING OST8-4-A 1/4 Inch Oldham Coupling Hub, Aluminum, Set Screw Style, 0.500 Inch OD, 0.222 Inch Lg.
Explore More
- KEYSHAFT
- Brass Pipe
- Dome Safety and Security Mirrors
- Conduit Fittings
- Trailer Hitch Balls
- Plug Gauges
- KRYTOX 240AB Series Aerospace Grade Fluorinated Grease
- FERNCO Nominal Qwik Caps
- VIBCO 10 Series Pneumatic Piston Vibrators
- ANVIL 69SSG Series Light Duty Stainless Steel Band Hangers
- SPEAKMAN Shower Replacement
- BEL-ART - SCIENCEWARE High Density Polyethylene Precleaned Bottle
- THOMAS & BETTS Transformer Lug Kits
- CEDARBERG Bases
- SQUARE D FCP Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWX-105V47A79-R43 14521417 Enclosed Starter, 75 HP, 575V, Start, Stop & Reset Pushbutton, 480 Control Voltage
€4,831.20 /unit

