FREE delivery on orders over €150
WEG ESWF-40V24N4-D14 14641481 Magnetic Starter, 10/10/20/25 HP, 200/230/460/575 V , 208-240 Control V, NEMA 4, F-2, H-O-A Selector Switch On/Off, Rotary Handle, Reset
Item: BC2EKMModel: ESWF-40V24N4-D14Cross Ref: 14641481
7 In Stock
Ships within 2 days via
€1,570.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Control Options | Hand/Off/Auto Selector Switch |
| Control Voltage | 230V |
| Disconnect Switch Type | Circuit Breaker Rotary Handle Disconnect |
| Enclosure Type | NEMA 4 , Type 4/12 |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 20 hp |
| Hp | 10 hp, 20 hp, 25 hp |
| Main Voltage | 230V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 8" |
| Nominal Width | 12" |
| Panel Type | Across The Line |
| Phase | 3 |
| Sccr Rating | 5 kAIC |
| Series | ESWF Series |
| Voltage Rating | 200/230/460/575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.6 |
| Ship height (cm) | 35.56 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 30.48 |
Product Variants
| Model | Voltage Rating | Enclosure Type | Phase | Enclosure Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ESWF-95T04N4-D23 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €2,450.11 | |
| ESWF-50T04N4-D19 | 230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,604.23 | |
| ESWF-40V18N4-D14 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,457.98 | |
| ESWF-50V24N4-D19 | 230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,483.31 | |
| ESWF-40V24N3-D14 | 200/230/460/575V AC | NEMA 3R | 3 | - | €1,085.19 | |
| ESWF-9V47N4-D07 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,063.49 | |
| ESWF-9V24N4-D09 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,063.49 |
Explore Products
- WIRECRAFTERS 1010 Woven Wire Panel, 10 Ft. Width, 10 Ft. Height
- APPLETON ELECTRIC BLG4124
- DAYTON 71219124M Draft Booster Motor Shaded Pole Oao 1/15hp 3000rpm
- GROVE GEAR GR8155522.00 GR-FMQ815-50-LL-56 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 0.75 Inch O.D, Cast Iron
- MAIN FILTER INC. MF0620965 7901 Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Buna Seal, 7.02 Inch Height
- METRO 63P Shelf Post Add-On H 63 inch Chrome
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS GFR046-12C 222230 Groove Tool, Solid Carbide, Tin, 0.047 Groove, 3/8 Shank Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Wood Screws
- Security Seals
- Tungsten Electrodes
- Regenerative Desiccant Compressed Air Dryers
- Lighting Dimmer Accessories
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, Metric
- MAYHEW TOOLS Straight Pinch Bars
- ANVIL AS560 Series Channels, Solid
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Filter Flasks
- NITRA DVP 3D Series Solenoid Valves
- STARRETT-UK Hole Saw Arbors
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene White
- GLOBE SCIENTIFIC Tubes, 12-Strip, 0.2 ml Capacity
- SQUARE D PowerPact JJL Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWF-40V24N4-D14 14641481 Magnetic Starter, 10/10/20/25 HP, 200/230/460/575 V , 208-240 Control V, NEMA 4, F-2, H-O-A Selector Switch On/Off, Rotary Handle, Reset
€1,570.14 /unit


