FREE delivery on orders over €150
WEG ESWF-18V24N4-D11 14641422 Magnetic Starter, 5/5/10/15 HP, 200/230/460/575 V , 208-240 Control V, NEMA 4, F-1, H-O-A Selector Switch On/Off, Rotary Handle, Reset
Item: BB9WRFModel: ESWF-18V24N4-D11Cross Ref: 14641422
7 In Stock
Ships within 2 days via
€1,388.97 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Control Options | Hand/Off/Auto Selector Switch |
| Control Voltage | 230V |
| Disconnect Switch Type | Circuit Breaker Rotary Handle Disconnect |
| Enclosure Type | NEMA 4 , Type 4/12 |
| Frequency | 60 Hz |
| Horsepower | 10 hp |
| Hp | 5 hp, 10 hp, 15 hp |
| Main Voltage | 230V |
| Mounting Position | Wall Mount |
| Nominal Depth | 8" |
| Nominal Height | 12" |
| Nominal Width | 12" |
| Panel Type | Across The Line |
| Phase | 3 |
| Sccr Rating | 5 kAIC |
| Series | ESWF Series |
| Voltage Rating | 200/230/460/575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.6 |
| Ship height (cm) | 30.48 |
| Ship length (cm) | 20.32 |
| Ship width (cm) | 30.48 |
Product Variants
| Model | Voltage Rating | Enclosure Type | Phase | Enclosure Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ESWF-95T04N4-D23 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €2,450.11 | |
| ESWF-50T04N4-D19 | 230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,604.23 | |
| ESWF-40V18N4-D14 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,457.98 | |
| ESWF-50V24N4-D19 | 230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,483.31 | |
| ESWF-40V24N3-D14 | 200/230/460/575V AC | NEMA 3R | 3 | - | €1,085.19 | |
| ESWF-9V47N4-D07 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,063.49 | |
| ESWF-9V24N4-D09 | 200/230/460/575V AC | NEMA 4 | 3 | - | €1,063.49 |
Explore Products
- SCAFFTAG PW1/A5 Document Holder, A5 Size, Waterproof
- OSG 2707000 Round Threading Die, Adj, High Speed Steel, 7/16-14 Thread Size, 1/2 Inch Die Thick
- GATES 16/5VP2650 Banded V-Belt, 16 Strand, 265 Inch Length, 0.598 Inch Thickness
- GRAINGER 7801_12_0 Aluminum U-Channel 6063, 12 Inch Overall Length, T52
- ANVIL 0840004550 Ductile Iron 2 X 11/2 X 11/2 Screwed Tee
- SPEARS VALVES 869V-249SR Special Reinforced Clamp-On Saddle, Double Outlet, FKM, Zinc, 2 x 1 Inch Size, PVC
- GROVE GEAR EL8240520.23 EL-HM824-40-H1-56-23 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
- BALDOR / DODGE 20AZ15LR14WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Explore More
- KEYSHAFT
- Manifold Gauge Set Accessories
- Plug-In Transformers
- Ceiling Exhaust Ventilators
- Crane Scales and Dynamometers
- Multihead Operators
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- TURTLESKIN High Visibility PM 330 Palm Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP3019 Series Air-Powered Die Grinders
- ANVIL AS3126 Series Hold Down Clamps
- ANVIL ASSS Series Clamping Nuts With Short Spring
- WATTS Water Hammer Arrestors
- HONEYWELL TL Series Toggle Switch
- VULCAN HART Grid Plate Assembly
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Security Doors
- GRAINGER Disposable Coin and Button Batteries
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESWF-18V24N4-D11 14641422 Magnetic Starter, 5/5/10/15 HP, 200/230/460/575 V , 208-240 Control V, NEMA 4, F-1, H-O-A Selector Switch On/Off, Rotary Handle, Reset
€1,388.97 /unit


