WEG ESW-B9V24A-R26 10724104 Enclosed Starter, 3 Phase, 9A Rated, 2.8-4 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 180-208V50HZ/208-240V60HZ
0.75/0.75/2/3 hp
Get it by Tuesday, Apr 14
€243.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Amps | 9A |
| Assembly Method | Metallic Crate |
| Assembly Method (start Key) | Metallic Crate |
| Auxiliary Contacts | NO/NC |
| Coil Frequency | 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 180-208/208-240V AC |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Control Voltage | 180-208/208-240V |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Frequency | 60/50 Hz |
| Full Load Amperage Range | 2.8-4A |
| Horsepower Rating | 2 hp |
| Hp | 3/4 hp, 2 hp, 3 hp |
| Includes | Start, Stop And Reset Pushbuttons |
| Mounting | Wall |
| Number Of Poles | 3 |
| Overload Relay | 2.8-4A |
| Overload Type | Bi-Metallic |
| Phase | 3 |
| Phase Loss Sensitive | Yes |
| Power Poles | NO |
| Product Datasheet | weg-esw-b12d15a-r30.pdf |
| Rated Current | 9A |
| Rated Operational Voltage | 600V |
| Sccr Rating | 5 kA |
| Series | ESW Series |
| Start Type | Direct Three Phase |
| Starter Type | Non Combination |
| Trip Class | Class 10 |
| Voltage | 200/230/460/575V AC |
| Voltage Rating | 600V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.59 |
| Ship height (cm) | 24.13 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 13.97 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|
| ESW-18V04A-R32 | - | €214.73 | |
| ESW-32V04A-R34 | - | €285.84 | |
| ESW-25V04A-R33 | - | €264.75 | |
| ESW-9V04A-R28 | - | €187.11 | |
| ESW-40V04A-R35 | - | €330.93 | |
| ESW-32V18E-R34 | - | €218.30 | |
| ESW-9V47E-R25 | - | €139.89 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0203184 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 4.48 Inch Height
- APPROVED VENDOR 513051G USS Washer, 7/16 In Fits Bolt Size, 1/2 In I.D., 1 1/4 In O.D., Steel
- DORIAN PLC-CPDC-MT4-5580
- EATON 100THFSR431MY Switched Harmonic Filter With Integrated Main Breaker, Busbar/Lug Connection, 480 VAC
- EATON PMS1622NFBB Pringle Mill Switch, 1600A, Non Fused, Bottom Entry, Bottom
- EATON 10250TP13 Legend Plate, 1.59 inch H x 1.59 inch W, Half Round Plate, Plastic, Red Field
- MILWAUKEE VALVE 32137 Ball Valve, 3 Piece, Full Port, Bronze, 2 Inch Valve Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD86-3648BK-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 36 x 48 x 86 Inch Size, Black Epoxy
Explore More
- KEYSHAFT
- Hydraulic Bulk Hoses
- Wire Connectors
- Fit Testing
- Fiberglass Rod Stock
- Air Scarifier Accessories
- STARRETT Steel Straight Edge
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 60 Degrees Countersink Angle
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread
- AMERICAN TORCH TIP Contact Tip Med Esab
- DEFELSKO Gage Coating Mechanical
- VULCAN HART Lower Panel Stand
- SPEARS VALVES Industrial Tee Filters 50 GPM PVC Gray, FKM SS Screen
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG ESW-B9V24A-R26 10724104 Enclosed Starter, 3 Phase, 9A Rated, 2.8-4 A Range, On/Off Control, Metallic Crate, 180-208V50HZ/208-240V60HZ
€243.00 /unit


