WEG ESW-B18D15A-R32 Manual Motor Starter, Pushbutton, 18A, 3-Pole, 120 VAC Coil Voltage, Thermal Overload | CV6TZK
WEG ESW-B18D15A-R32 10186249 Manual Motor Starter, Pushbutton, 18A, 3-Pole, 120 VAC Coil Voltage, Thermal Overload
Item: CV6TZKModel: ESW-B18D15A-R32Cross Ref: 10186249
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Starter
Amps 18A
Assembly Method Metallic Crate
Assembly Method (start Key) Metallic Crate
Auxiliary Contacts NO/NC
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 120V AC
Connection Type Screw Terminal
Control Voltage 120V
Enclosure Type NEMA 1
Frequency 60/50 Hz
Full Load Amperage Range 11-17A
Horsepower Rating 10 hp
Hp 3 hp, 5 hp, 10 hp, 15 hp
Includes Start, Stop And Reset Pushbuttons
Mounting Wall
No. Of Phases 3
Number Of Poles 3
Overload Relay 11-17A
Overload Type Bi-Metallic
Phase 3
Phase Loss Sensitive Yes
Power Poles NO
Product Datasheet weg-esw-b12d15a-r30.pdf
Rated Current 18A
Rated Operational Voltage 600V
Sccr Rating 5 kA
Series ESW Series
Start Type Direct Three Phase
Starter Type Non Combination
Trip Class Class 10
Voltage 200/230/460/575V AC
Voltage Rating 600V AC