WEG E20036EP3YAX355MLF3W Electric Motor, 200Hp, 50/60Hz, 3000 Rpm | BC3BNK
WEG E20036EP3YAX355MLF3W 14352816 Electric Motor, 200Hp, 50/60Hz, 3000 Rpm
Item: BC3BNKModel: E20036EP3YAX355MLF3WCross Ref: 14352816
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Motor
Altitude 1000 M.A.S.L.
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Balancing Method 1/2" Key
Bearing Cap Yes
Breakdown Torque 240%
Cable Press Material Sem
Connection Cables Quantity 6
Drain Rubber, Automatic
Drip Cover Without
Duty Cycle S1
Efficiency @ 100% 95.5%
Efficiency @ 50% 93.9%
Efficiency @ 75% 95.2%
Enclosure IC411
Enclosure Type Tefc
Fan Cover Material Cast Iron
Fan Material Conductive Plastic , Plastic
Flange Without
Flange Type Without
Frame 355 M/L
Frame Material Cast Iron
Frequency 50 Hz
Grounding Lugs Double
Hz 50/60 Hz
Impregnation Method Constant Resin Flow
Insulation Class Class F
L. R. Amps 2370A
L.r. Amperes 1434/2491A
Locked Rotor Time (cold) 126 sec.
Locked Rotor Time (hot) 70 sec.
Locked Rotor Torque 160%
Main Terminal Box Hole 2 x M63 x 1.5
Main Terminal Box Hole Size M63 x 1.5
Moment Of Inertia (j) 94.6 lbs.-sq. ft.
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Mounting B3T , Foot Mounted
No Load Amps 44.9/78A
No. Of Holes 2
No. Of Pins 6
No. Of Poles 2
Noise Level 80 dBA
Output Rating 200 kW , 270 hp
Overload Protection No
Overload Protector Without Overload Protector
Phase 3
Power Factor 50% 0.9
Power Factor 75% 0.91
Power Factor_100% 0.92
Rated Current 199/346A
Rated Speed 2980 RPM
Rated Torque 473 lbs.-ft.
Rated Voltage 380/660V
Regreasing System At Drive End And Non Drive End , At Drive End And Non-Drive End
Rotation CW/CCW
Rpm 3000 RPM
Screw Cap Stainless Steel
Service Factor 1
Shaft Locking Device Without
Shaft Material Carbon Steel
Shaft Material Grade Grade 4140
Slip 0.67%
Starting Method Direct On Line
Synchronous Speed 3000 RPM
Temp. Rise 80 K
Terminal Block BMC
Terminal Box Top
Terminal Type BMC
Tropicalized Painting Without
Voltage 380-400-415/660-690/460V AC
Winding Thermal Protection Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C