WEG E20018XP3YAX355MLF3W Electric Motor, 200Hp, 50Hz, 1500 Rpm | BC3BNJ
WEG E20018XP3YAX355MLF3W 12432002 Electric Motor, 200Hp, 50Hz, 1500 Rpm
Item: BC3BNJModel: E20018XP3YAX355MLF3WCross Ref: 12432002
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item General Purpose Motor
Altitude 1000 M.A.S.L. , 1000 MASL
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Bearing Cap Yes
Bolt Material Carbon Steel
Break-down Torque 180%
Breakdown Torque 180%
Cable Press Material Sem
Cold Locked Rotor Time 32 sec.
Connection Cables Quantity 6
Design N
Drip Cover Without
Duty Cycle S1
Efficiency @ 100% 95.5%
Efficiency @ 50% 95.3%
Efficiency @ 75% 95.5%
Efficiency At 1 % 86%
Efficiency At 50 % 78%
Efficiency At 75 % 83%
Enclosure IC411
Enclosure Type Tefc
Fan Cover Material Cast Iron
Fan Material Aluminum
Flange Without
Flange Type Without
Frame 355 M/L , 355M/L
Frame Material Cast Iron
Frequency 50 Hz
Grounding Lugs Double
Hot Locked Rotor Time 18 sec.
Impregnation Method Constant Resin Flow
Insulation Class Class F
Joints Seal Lumomoly
L. R. Amps 2232A , 2331/1342A
L.r. Amperes 1342/2331A
Locked Rotor Time (cold) 32 sec.
Locked Rotor Time (hot) 18 sec.
Locked Rotor Torque 170%
Lrc 6.3
Main Terminal Box Hole 2 x M63 x 1.5
Main Terminal Box Hole Size M63 x 1.5
Moment Of Inertia 141 lbs.-sq. ft.
Moment Of Inertia (j) 141 lbs.-sq. ft.
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Speed 1490 RPM
Mounting B3T , Foot Mounted
No Load Amps 54.7/95A , 95/54.7A
No. Of Holes 2
No. Of Pins 6
No. Of Poles 4
Noise Level 76 dBA
Output 200 kW
Output Rating 200 kW , 270 hp
Overload Protection No
Overload Protector Without Overload Protector
Painting RAL 5009 205P (ISO 12944 - C4)
Phase 3
Power Factor 50% 0.78
Power Factor 75% 0.83
Power Factor At 1 % 95.5
Power Factor At 50 % 95.3
Power Factor At 75 % 95.5
Power Factor_100% 0.86
Rated Current 213/370A , 370/213A
Rated Speed 1490 RPM
Rated Torque 946 lbs.-ft.
Rated Voltage 380/660V , 380/660V AC
Regreasing System At Drive End And Non Drive End , At Drive End And Non-Drive End
Rotation CW/CCW
Rpm 1500 RPM
Screw Cap Stainless Steel
Shaft Locking Device Without
Shaft Material Carbon Steel
Shaft Material Grade Grade 4140
Slip 0.67%
Space Heater Voltage 200-240V , 200-240V AC
Starting Method Direct On Line
Synchronous Speed 1500 RPM
Temp. Rise 80 K
Terminal Block BMC
Terminal Box Top
Terminal Type BMC
Tropicalized Painting Without
Voltage 380-415/660/460V AC
Winding Thermal Protection Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 150°C