WEG E01112XP3YAX160LF3-W 12430534 Electric Motor, 11Hp, 50Hz, 1000 Rpm
Get it by Wednesday, Apr 8
€5,601.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 240% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 88.7% |
| Efficiency @ 50% | 88.5% |
| Efficiency @ 75% | 88.5% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Aluminum |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 160M/L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 15 hp |
| Hz | 50 Hz |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Joints Seal | Lumomoly |
| L.r. Amperes | 78.4/136A |
| Locked Rotor Time (cold) | 39 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 22 sec. |
| Locked Rotor Torque | 200% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 3.95 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 5.47/9.5A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 6 |
| Noise Level | 57 dBA |
| Output Rating | 11 kW , 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL 5009 205P (ISO 12944 - C4) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.66 |
| Power Factor 75% | 0.77 |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Rated Current | 13.1/22.7A |
| Rated Speed | 965 RPM |
| Rated Torque | 80.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Regreasing System | At Drive End And Non Drive End , At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1000 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 3.5% |
| Space Heater Voltage | 200-240V , 200-240V AC |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 150°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 168.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frequency | Service Factor | Hp | Frame | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E01818XP3YAX180MF3-W | 380-415/660/460V AC | 50 Hz | - | 25 hp | 180M/L | 1500 RPM | Foot Mounted | 25 hp | €6,426.87 | |
![]() |
E01536XP3YAX160MF3-W | 380-400-415/660-690/460V AC | 50 Hz | - | 20 hp | 160M | 3000 RPM | Foot Mounted | 15 kW | €5,640.79 | |
![]() |
E01118XP3YAX160MF3-W | 380-400-415/660-690/460V AC | 50 Hz | - | 15 hp | 160M | 1500 RPM | Foot Mounted | 11 kW | €4,798.66 | |
![]() |
E02212XP3YAX200LF3-W | 380-400-415/660-690/460V AC | 50 Hz | 1 | 30 hp | 200M/L | 1000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | €10,062.99 | |
![]() |
E01136XP3YAX160MF3-W | 380-400-415/660-690/460V AC | 50 Hz | 1 | 15 hp | 160M/L | 3000 RPM | Foot Mounted | 15 hp | €4,795.17 | |
![]() |
E01518XP3YAX160LF3-W | 380-400-415/660-690/460V AC | 50 Hz | 1 | 20 hp | 160M/L | 1500 RPM | Foot Mounted | 20 hp | €5,278.79 | |
![]() |
E02236XP3YAX180MF3-W | 380-400-415/660-690/460V AC | 50 Hz | 1 | 30 hp | 180M/L | 3000 RPM | Foot Mounted | 30 hp | €8,132.41 |
Explore Products
- SCHNEIDER ELECTRIC LUCA05FU Stdcntrlunitcl103Ph 1255A 110240Vac, 1.25 to 5A, 10, 3 Poles, Thermal
- JACKSON SAFETY 14784 J1888 Circle Eclipse Projector Marker
- VICKERS 922862
- TB WOODS 1361T Companion Sheave, 13.6 Inch Pitch Dia.
- OSG 1101520405 Spiral Point Tap, 1 Inch - 12 Thread Size, 1 1/4 Inch Thread Lg, TiN, H6, Plug
- PARKER 647B-4-3/4-2 Pressure Control Valve, 115 To 250 Psi, 3/4 Inch Npt Port Size, 15 Gpm Max. Flow
- WEIL MCLAIN 592-800-007 Seal Kit, 6 Inch Size Bottom
- WRIGHT TOOL 20-07MM Standard Metric Socket, 1/4 Inch Drive, 6 Point, 7mm
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbide Hole Cutters
- Solid Joint Pliers
- Ball Screw Support Bearings
- Pallet Cushions
- Door Protectors
- TURTLESKIN SFX-DG2 Plus Cut Resistant Sleeves
- IRONCLAD Tundra Cold Condition Gloves
- DESTACO 827 Series Pneumatic Toggle Clamps
- MUELLER INDUSTRIES LF351-N Iron Body Y Strainers
- DAYTON Belt Drive Single Inlet Forward Curve Blowers, 24-1/2 Inch
- APPROVED VENDOR 6" Tri Clover Compatible Fittings Clamp Style Extension Tubes
- EATON Classic Molded Case Circuit Breaker Trip Units
- WEILER Quick Change Flap Discs
- KILLARK GEB Series Outlet Bodies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E01112XP3YAX160LF3-W 12430534 Electric Motor, 11Hp, 50Hz, 1000 Rpm
€5,601.63 /unit


