WEG E20012EP3YAX355MLF3W Electric Motor, 200Hp, 50/60Hz, 1000 Rpm | BC3BYZ
WEG E20012EP3YAX355MLF3W 14352812 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, 200 kW, 6 Poles, 355M/L Frame, 3 Phase, 380-400-415/660-690//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC, B3T Mounting
Item: BC3BYZModel: E20012EP3YAX355MLF3WCross Ref: 14352812
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Motor
Balancing Method 1/2" Key
Bearing Cap Yes
Connection Cables Quantity 6
Drain Rubber, Automatic
Drip Cover Without
Enclosure IC411
Enclosure Type Tefc
Fan Cover Material Cast Iron
Fan Material Aluminum
Flange Without
Flange Type Without
Frame 355 M/L
Frame Material Cast Iron
Frequency 50 Hz
Grounding Lugs Double
Hz 50/60 Hz
Impregnation Method Constant Resin Flow
L. R. Amps 1992A
Main Terminal Box Hole Size M63 x 1.5
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Mounting B3T , Foot Mounted
No. Of Holes 2
No. Of Pins 6
No. Of Poles 6
Output Rating 200 kW
Overload Protector Without Overload Protector
Phase 3
Rated Amps 332A
Rated Speed 1194 RPM
Regreasing System At Drive End And Non Drive End
Rpm 1000 RPM
Shaft Locking Device Without
Shaft Material Carbon Steel
Shaft Material Grade Grade 4140
Synchronous Speed 1000 RPM
Terminal Box Top
Terminal Type BMC
Tropicalized Painting Without
Voltage 380-400-415/660-690/460V AC , 380-415/460/660-690V
Winding Thermal Protection Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C