WEG E01836ET3YAX160LF3-W 13849695 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, IE3 18.5 KW, 2 Poles, 160L Frame, 3 Phase, 380-400-415/660-690//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC-B3T
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,994.78 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 330% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Efficiency @ 50% | 92% |
| Efficiency @ 75% | 92.3% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Conductive Plastic , Plastic |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 160L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 25 hp |
| Hz | 50/60 Hz |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 159/277A |
| Locked Rotor Time | 7 sec. |
| Locked Rotor Time (cold) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 280% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 1.57 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 6.91/12A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 2 |
| Noise Level | 67 dBA |
| Output Rating | 18.5 kW , 25 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 205P (ISO 12944-C3) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.74 |
| Power Factor 75% | 0.83 |
| Power Factor_100% | 0.88 |
| Rated Current | 19.9/34.6A |
| Rated Speed | 2950 RPM |
| Rated Torque | 44.2 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Regreasing System | At Drive End And Non Drive End , At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3000 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 1.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 150.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E00418EP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112 M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 5 1/2 hp | 1500/1800 RPM | Dip And Bake Polyester | €1,655.98 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR U51130.031.0150 Socket Head Cap Screw, 5/16 In - 24 Thread Size, Button, 1 1/2 In Lg., 0.166 In Head Ht.
- FOREVERBOLT FBHEXB142012P50 Hex Head Cap Screw, 1/4 In - 20 Thread Size, SS, 1/2 In Lg., 5/32 In Head Ht.
- MIGHTY LINE 3STRIPBlk10 Floor Tape Segments, Peel and Stick, 3 Inch Wide, 10 Inch Length, Black
- CLE-LINE C19149 Jobber Length Drill Bit, #50 Size, 2 Inch Overall Length, Tin Finish
- GATES 8V2360 Standard V-Belt, 236 Inch Outside Length
- DYNABRADE 61139
- VEGA TOOLS 145MN055M Mag Nutsetter, 5.5mm Tip Size, 1-3/4 Inch Length
- HEATHROW SCIENTIFIC HS120209 Shaker, Vortex Mixer, 10 lbs Load Capacity, 1000 to 3000 RPM, 2 to 40 Degree C
Explore More
- KEYSHAFT
- Electromagnetic Lock Power Supplies
- Cryogenic Supplies
- Knurled Knobs
- Black Pipe Nipple Assortments
- Drum Adapters
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 38 x 6 mm Size
- VULCAN HART Connector
- PASS AND SEYMOUR Pin And Sleeve Splashproof Inlets
- GPI 01A Series, Digital Fuel Meters
- DUSTLESS TECHNOLOGIES Shrouds
- STARRETT Carbide Tipped Hole Saw Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E01836ET3YAX160LF3-W 13849695 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, IE3 18.5 KW, 2 Poles, 160L Frame, 3 Phase, 380-400-415/660-690//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC-B3T
€5,994.78 /unit




