WEG E01836EP3Y160LF3-W22 13220061 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 25 HP, 3560 RPM, 460 V
Get it by Friday, Apr 10
€2,873.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 330% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 25.276" |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 91.6% |
| Efficiency @ 50% | 91.6% |
| Efficiency @ 75% | 91.6% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Fl Efficiency | 92.2% |
| Flamps@415 V | 33.2A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 160 L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 18.5 kW |
| L.r. Amperes | 161/279A |
| Locked Rotor Time | 6 sec. |
| Locked Rotor Time (cold) | 10 sec. |
| Locked Rotor Torque | 280% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 1.48 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 7.2/12.5A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 2 |
| Noise Level | 67 dBA |
| Output Rating | 18.5 kW , 25 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 203A (ISO 12944-C2) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.75 |
| Power Factor 75% | 0.84 |
| Power Factor_100% | 0.88 |
| Rated Current | 20.1/34.9A |
| Rated Speed | 2945 RPM |
| Rated Torque | 44.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3000 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 1.83% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 155°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 141.8 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Voltage | Frame | Rpm | Frame Material | No. Of Poles | Synchronous Speed | No Load Amps | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E01818EP3Y180MF3-W22 | 380/415/660/690/440/460V AC | 180M | 1800/1500 RPM | - | - | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
E00212EP3YAL112MF3 | 380-415/660/460V AC | 112M | 1000/1200 RPM | Aluminum | 6 | 1000 RPM | 2.7/1.55A | Foot Mounted | €1,159.68 | |
![]() |
E01518EP3Y160LF3-W22 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,080.84 | |
![]() |
E01536EP3Y160MF3-W22 | - | - | - | - | - | - | - | - | €2,371.01 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 112214880 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 14.88 mm Size
- GENERAL ELECTRIC CR123C440B Thermal Unit Size 2 40.6-43.2 A Range
- ANVIL 2400029852 AS2405 Series Wall Ladder Bracket, Powder Coated Supr-Green Finish
- SCHNEIDER ELECTRIC 788XCXRM4L-120A Plug-In Relay 11 Pins Square 120VAC
- STREN-FLEX EEF4-904-14 Web Sling Eye Eye 14 Feet 24000b W 4 In
- LOVIBOND 532180 Potassium Iodide Polypropylene 100 Ct
Explore More
- KEYSHAFT
- Sound Level Meter Accessories
- Dust Mops
- Temp./Humidity/Pressure Transmitter Acc.
- Chemical-Resistant Pumps
- Float Valves With Float
- PS DOORS Edgehalt Full Height Ladder Safety Gates
- DESTACO 385-L Series Pull Action Latch Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 107MAT Silent Check Valves
- LAB SAFETY SUPPLY Iodine Flask
- SALSBURY INDUSTRIES Key Blanks
- SMC VALVES Ckq Series Pin Clamp Cylinder
- DUALVEE Bushings
- SIOUX CHIEF CPVC Standard Stub Out Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E01836EP3Y160LF3-W22 13220061 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 25 HP, 3560 RPM, 460 V
€2,873.88 /unit



