WEG E01518EP3YAX160LF3-W 12384133 Electric Motor, 20Hp, 50/60Hz, 1500/1800 Rpm
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,187.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 250% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 25.276" |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 90.6% |
| Efficiency @ 50% | 90.8% |
| Efficiency @ 75% | 90.9% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Conductive Plastic , Plastic |
| Fl Efficiency | 91.2% |
| Flamps@415 V | 28.2A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 160 L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 20 hp |
| Hz | 50/60 Hz |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 15 kW |
| L.r. Amperes | 102/178A |
| Locked Rotor Time (cold) | 18 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 10 sec. |
| Locked Rotor Torque | 200% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 2.98 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 7.25/12.6A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 4 |
| Noise Level | 61 dBA |
| Output Rating | 15 kW , 20 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 205P (ISO 12944-C3) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.7 |
| Power Factor 75% | 0.79 |
| Power Factor_100% | 0.85 |
| Rated Current | 17/29.6A |
| Rated Speed | 1470 RPM |
| Rated Torque | 71.9 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Regreasing System | At Drive End And Non Drive End , At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1500/1800 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 2% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1500 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 133.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E00418EP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112 M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 5 1/2 hp | 1500/1800 RPM | Dip And Bake Polyester | €1,655.98 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 |
Explore Products
- T&S 006648-25 Globe Valve, 3/4 Inch, Rough Chrome Plated
- MAIN FILTER INC. MF0508064 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal, 32.48 Inch Height
- BEHRINGER SYSTEMS CHR-PG-190-X-06 BEHRINGER PIPE SYSTEMS CHR-PG-190-X-06
- INGERSOLL-RAND 97410 Adapter Sensor
- PEERLESS 250325001 Chain, Carbon Steel, 580 lb Working Load Limit, Zinc Plated, 100 ft Length
- VULCAN HART 00-409790-00002 Door Post Left Hand, 2.6 x 3.85 x 1.45 Inch Size
- BOSTON GEAR 46784
- LOUISVILLE AE1216HD Extension Ladder 16 Feet 375 Lb. Aluminium
Explore More
- KEYSHAFT
- Harnesses
- Mud Flaps and Guards
- Window Locks and Hardware
- Moisture Meter Accessories
- Drill Bit Inserts
- MSI Crane Dynamometer
- NORTH BY HONEYWELL Chemsoft CE Disposable Gloves, Nitrile
- SALISBURY ILP Series Top Grain Cowhide Leather Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 43 x 19 mm Size
- EATON StackLight Base Modules
- NIBCO Medium Automatic Cartridges With FKM Seals
- ECONOCO Slotted Standard Wall Mount Shelving Systems
- NIBCO PC604-P Series Adapters, PEX x P
- BALDWIN ESTATE 5035 Roses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E01518EP3YAX160LF3-W 12384133 Electric Motor, 20Hp, 50/60Hz, 1500/1800 Rpm
€4,187.14 /unit



