WEG E00712XP3YAX160MF3-W 14247248 Electric Motor, 7 1/2Hp, 50Hz, 1000 Rpm
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,747.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Location Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 200% |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Cooling | IC411 |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 87.7% |
| Efficiency @ 50% | 88.7% |
| Efficiency @ 75% | 88.6% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | Without |
| Frame | 160M/L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 10 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Joints Seal | Lumomoly |
| L.r. Amperes | 45.2/78.5A |
| Locked Rotor Time (cold) | 41 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 23 sec. |
| Locked Rotor Torque | 180% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 2.92 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T |
| Mounting Type | B3T |
| No Load Amps | 3.68/6.4A |
| No. Of Poles | 6 |
| Noise Level | 57 dBA |
| Number Of Pins | 6 |
| Output Rating | 10 hp , 7.5 kW |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.78 |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Rated Current | 9.04/15.7A |
| Rated Speed | 965 RPM |
| Rated Torque | 54.8 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1000 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 3.5% |
| Space Heater Voltage | 200-240V |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 194.85 |
| Ship height (cm) | 27.94 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 35.56 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | Nameplate Rpm | Mounting Type | Output Rating | Enclosure Type | Synchronous Speed | Fan Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E00218XP3WAX100LF3-W | 3 hp | 100L | - | B3T | 3 hp | Tefc | 1500 RPM | Plastic | €2,074.06 | |
![]() |
E00318XP3YAX112MF3-W | 4 hp | 112M | - | B3T | 3 kW | XP | 1500 RPM | Aluminum | €2,327.19 | |
![]() |
E00736XP3YAX132SF3-W | 7 1/2 hp | 132S | - | B3T | 7.5 kW | XP | 3000 RPM | Aluminum | €4,110.84 | |
![]() |
E00158XP3WAX100LF3-W | 2 hp | 100L | - | B3T | 2 hp | Tefc | 1500 RPM | Plastic | €1,775.30 | |
![]() |
E00418XP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112M | - | Foot Mounted | 5 1/2 hp | Tefc | 1500 RPM | Plastic | €2,870.89 | |
![]() |
E00336XP3WAX100LF3-W | 4 hp | 100L | - | B3T | 4 hp | Tefc | 3000 RPM | Plastic | €2,231.10 | |
![]() |
E00436XP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112M | 2875 RPM | B3T | 5 1/2 hp | Tefc | 3000 RPM | Aluminum | €2,628.84 |
Explore Products
- RHEEM AM40139ET Burner Assembly
- EATON HT8DBG Pushbutton, 40 mm, Non Illuminated, 2 Position, Flat Mushroom, Chrome Bezel
- SSI 0250-125SFIJ-42 Strainer Suction Diffuser Size 2 1/2 In
- MARTIN SPROCKET BLK1178A Combination Wrench, SAE, 1 9/16 Inch Size, Industrial Black, Steel
- TSUBAKI 80-2 LAMBDA RIV
- VOLLRATH TU100-CR Tune Up Dart
- MAIN FILTER INC. MF0402089 V2682V5V05 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 16.77 Inch Height
- GATES 16/3V750 Banded V-Belt, 16 Strand, 75.106 Inch Length, 0.34 Inch Thickness
Explore More
- KEYSHAFT
- Wheel Dolly
- Vehicle Strobes and Beacons
- Fall Protection Kits
- Air Nailers
- Tire Inflation Cages
- CONDOR Leather Work Gloves, Cowhide, Standard, Palm Coverage
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Palm Dipped, White
- ANVIL AS400S Series Channel With Long Slots
- ANVIL AS871 Series Safety Anchor Straps
- SPEARS VALVES CPVC Duct Fitting Conical Reducers, Belled Socket
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, MDTS Single Reduction Speed Reducers
- BROWNING VPS 100 Series Intermediate Duty Pillow Block Mounted Ball Bearings
- UNISTRUT P2000 Series Channels, 10 Feet
- HUB CITY 266 Series PowerCubeX Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E00712XP3YAX160MF3-W 14247248 Electric Motor, 7 1/2Hp, 50Hz, 1000 Rpm
€5,747.34 /unit




