WEG E00712EP3YAX160MF3-W 12272064 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, IE2, 7.5 KW, 6 Poles, 160M Frame, 3 Phase, 380-400-415/660-690//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC-B3T
Get it by Monday, Apr 13
€3,485.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 240% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 23.543" |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 87.2% |
| Efficiency @ 50% | 87% |
| Efficiency @ 75% | 87.2% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Conductive Plastic , Plastic |
| Fl Efficiency | 88.5% |
| Flamps@415 V | 14.7A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 160 M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 10 hp |
| Hz | 50/60 Hz |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 7.5 kW |
| L.r. Amperes | 53.1/92.2A |
| Locked Rotor Time (cold) | 30 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 17 sec. |
| Locked Rotor Torque | 210% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M40 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 2.92 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 4.2/7.3A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 6 |
| Noise Level | 57 dBA |
| Output Rating | 10 hp , 7.5 kW |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 205P (ISO 12944-C3) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.67 |
| Power Factor 75% | 0.77 |
| Power Factor_100% | 0.82 |
| Rated Current | 9.15/15.9A |
| Rated Speed | 970 RPM |
| Rated Torque | 54.5 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Regreasing System | At Drive End And Non Drive End , At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1000/1200 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 3% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 121.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E00418EP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112 M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 5 1/2 hp | 1500/1800 RPM | Dip And Bake Polyester | €1,655.98 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 |
Explore Products
- USA SEALING ZSPCR-42 Round Spacer, SS, 5/16 In Lg., 1/4 In O.D., Plain
- EATON 26002-RZA Gear Pump
- DAYTON 6GNP5 Compact Contactor Dp 30a 1p 24vac
- DUPONT TK586TLYMD000100 Encapsulated Training Suit, Tychem 10000, Front, Taped Seam, Yellow
- COXREELS 15717 Garden Hose Kit
- SPEARS VALVES 310-103316 Reducer Cross, Socket, PIP x IPS, Class 63, 15 x 6 Size, PVC
- WRIGHT TOOL 33516 Deep Socket, 3/8 Inch Drive, 6 Point, 1/2 Inch Size, Black Industrial Finish
- VOLKEL 39571 Machine Tap, DIN 374/BHSSE, Mf 34 x 2.0 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Chemical Resistant Gloves
- Cable Clips
- Nylon Tubing
- Wireless Call Boxes
- Pipe Fitting Insulation
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Maintenance Free Hoods
- MCR SAFETY Leather Palm Work Gloves
- SALISBURY LP4S Series Domestic Cowhide Gloves
- ANVIL AS3138 Series Parallel Pipe Clamps
- SPEARS VALVES CPVC True Lug Butterfly Valves, Lever Handle, SS Lug, EPDM
- ARGOS TECHNOLOGIES Tips
- SMC VALVES Mxw Series Guided Cylinder
- PLAST-O-MATIC EBVF1-2 Series Electrically Actuated Ball Valves, Polypro
- GLOBE SCIENTIFIC Scintillation Vials
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E00712EP3YAX160MF3-W 12272064 Hazardous Area IEC-Ex/ATEX Motor, EX-EC, IE2, 7.5 KW, 6 Poles, 160M Frame, 3 Phase, 380-400-415/660-690//460 V, 50 Hz, IC411-TEFC-B3T
€3,485.89 /unit



