WEG E00412XP3YAX132MF3-W 12430452 Electric Motor, 4Hp, 50Hz, 1000 Rpm
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,169.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hazardous Location Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 200% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Cooling | IC411 |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 84.6% |
| Efficiency @ 50% | 84.9% |
| Efficiency @ 75% | 85% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | Without |
| Frame | 132S/M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 5 1/2 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Joints Seal | Lumomoly |
| L.r. Amperes | 30.7/53.4A |
| Locked Rotor Time (cold) | 37 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 21 sec. |
| Locked Rotor Torque | 170% |
| Main Terminal Box Hole | M32 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 1.07 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T |
| Mounting Type | B3T |
| No Load Amps | 2.71/4.7A |
| No. Of Poles | 6 |
| Noise Level | 53 dBA |
| Number Of Pins | 6 |
| Output Rating | 4 kW , 5 1/2 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.55 |
| Power Factor 75% | 0.68 |
| Power Factor_100% | 0.74 |
| Rated Current | 5.59/9.71A |
| Rated Speed | 960 RPM |
| Rated Torque | 29.4 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1000 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 4% |
| Space Heater Voltage | 200-240V |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 90.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | Nameplate Rpm | Mounting Type | Output Rating | Enclosure Type | Synchronous Speed | Fan Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E00218XP3WAX100LF3-W | 3 hp | 100L | - | B3T | 3 hp | Tefc | 1500 RPM | Plastic | €2,074.06 | |
![]() |
E00318XP3YAX112MF3-W | 4 hp | 112M | - | B3T | 3 kW | XP | 1500 RPM | Aluminum | €2,327.19 | |
![]() |
E00736XP3YAX132SF3-W | 7 1/2 hp | 132S | - | B3T | 7.5 kW | XP | 3000 RPM | Aluminum | €4,110.84 | |
![]() |
E00158XP3WAX100LF3-W | 2 hp | 100L | - | B3T | 2 hp | Tefc | 1500 RPM | Plastic | €1,775.30 | |
![]() |
E00418XP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112M | - | Foot Mounted | 5 1/2 hp | Tefc | 1500 RPM | Plastic | €2,870.89 | |
![]() |
E00336XP3WAX100LF3-W | 4 hp | 100L | - | B3T | 4 hp | Tefc | 3000 RPM | Plastic | €2,231.10 | |
![]() |
E00436XP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112M | 2875 RPM | B3T | 5 1/2 hp | Tefc | 3000 RPM | Aluminum | €2,628.84 |
Explore Products
- BISHOP-WISECARVER T2SS-18 Track, Stainless Steel, 18 Ft., Induction Hardened and Polished
- BUSSMANN F62C500V50A Specialty Fuse
- EATON SOX23211B4971M1011 Solar Inverter, 3-Phase, Negative Ground, 250 kW, 312A, 300-600 VDC Input, 480 VAC Output
- SANDPIPER S1FB3P2PPUS0E7. Ball Valve AODD Pump, Standard Duty, Non-Metallic, 1 Inch Port Size
- VERMONT GAGE 111499750 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.9975 Inch Size
- DIXON 6403-16 O-Ring Union, 1-5/16 Inch-12 Male O-Ring Boss x 1-5/16 Inch-12 Adjustable Boss Union
- KUNKLE 6254FLJ02-GS Safety Relief Valve, 250# Flange X FNPT, 2 1/2 Inch Inlet Size, Steam, Steel
- DAYTON 499F36 Band Saw, 12 x 18 1/2 Inch Size, 0 To 45 Deg., 3 Phase
Explore More
- KEYSHAFT
- Food Labels
- Safety Banners and Posters
- Service/Pump Wrenches
- Hard Wired GFCI
- Welding Nozzles
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1000 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, 9.5 mm Dots
- ANVIL Extra Heavy Left And Right Steel Pipe Couplings
- EATON Enclosed Circuit Breaker Neutral Kits
- KOHLER Trims
- SIMPLEX Mechanical Keyless Cabinet and Locker Locks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E00412XP3YAX132MF3-W 12430452 Electric Motor, 4Hp, 50Hz, 1000 Rpm
€4,169.79 /unit



