WEG E00412EP3YAX132MF3-W 13349186 Electric Motor, 5.5Hp, 50/60Hz, 1000/1200 Rpm
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,208.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | No |
| Breakdown Torque | 200% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Dimension(c) | 19.291" |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 84.6% |
| Efficiency @ 50% | 84.9% |
| Efficiency @ 75% | 85% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Conductive Plastic |
| Fl Efficiency | 84.9% |
| Flamps@415 V | 9.5A |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 132 M |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 5 1/2 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| Kw | 4 kW |
| L.r. Amperes | 30.7/53.4A |
| Locked Rotor Time (cold) | 37 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 21 sec. |
| Locked Rotor Torque | 170% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M32 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 1.07 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 2.71/4.7A |
| No. Of Poles | 6 |
| Noise Level | 53 dBA |
| Number Of Pins | 6 |
| Output Rating | 4 kW , 5 1/2 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.55 |
| Power Factor 75% | 0.68 |
| Power Factor_100% | 0.74 |
| Rated Current | 5.59/9.71A |
| Rated Speed | 960 RPM |
| Rated Torque | 29.4 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 380/660V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1000/1200 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 4% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Voltage | 380-400-415/660-690/460V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 69.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E00418EP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112 M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 5 1/2 hp | 1500/1800 RPM | Dip And Bake Polyester | €1,655.98 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 123954 P2B-SCBAH-108-NL P2B-SCBAH-108-NL
- HONEYWELL MT50S
- HOFFMAN N160126G700 35712 Enclosure Air Conditioner, 800 BTU, 230V
- OTC TOOLS 7403 Steering Wheel Pulley Flywheel Puller
- BUSSMANN KUSC6-WCPT Barrier Terminal Block
- GRAINGER M11380.300.0200 Hex Nut, M30x2 Thread Size, Steel, 15 mm Ht., 46 mm Wd., Zn Plated, Thin Hex
- WALTER TOOLS 7557016 Spiral Flute Tap, 4.83 mm Thread Size, 8 mm Thread Length, 70 mm Length, Right Hand
Explore More
- KEYSHAFT
- Torch and Torch Kits
- Pneumatic Globe Control Valves
- Jumper Cables
- Conduit Reducing Bushings and Washers
- Trigger Clamp/Spreaders
- ANVIL Single Run Packs, Galvanized
- VIBCO PX Explosion Proof Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 792M Duplex Basket Strainers
- ANVIL 026G Series Light Duty Two-Hole Pipe Straps
- APPROVED VENDOR Coupler 3/4 Inch Size
- DAYTON Relay Socket Module
- COTTERMAN Crossover Ladders
- SCHNEIDER ELECTRIC Diaphragms
- STEINER INDUSTRIES 7500 Nomex Welding Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E00412EP3YAX132MF3-W 13349186 Electric Motor, 5.5Hp, 50/60Hz, 1000/1200 Rpm
€2,208.01 /unit



