WEG E00318ET3WAXL100LF3W 12861349 Electric Motor, 3Hp, 50Hz, 1500 Rpm
Get it by Thursday, Apr 9
€1,601.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | 1/2" Key |
| Bearing Cap | No |
| Breakdown Torque | 280% |
| Composition | Cast Iron |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 87.7% |
| Efficiency @ 50% | 87.7% |
| Efficiency @ 75% | 88% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Conductive Plastic , Plastic |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | L100L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 4 hp |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 48.8/84.3A |
| Locked Rotor Time (cold) | 27 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 15 sec. |
| Locked Rotor Torque | 350% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M25 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M25 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 0.2838 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 3/5.18A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 4 |
| Noise Level | 53 dBA |
| Output Rating | 3 kW , 4 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 205P (ISO 12944-C3) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.65 |
| Power Factor 75% | 0.77 |
| Power Factor_100% | 0.83 |
| Rated Current | 6.26/10.8A |
| Rated Speed | 1430 RPM |
| Rated Torque | 14.8 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 220/380V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1500 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 4.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1500 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 220-230-240/380-400-415/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 38.7 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E00418EP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112 M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 5 1/2 hp | 1500/1800 RPM | Dip And Bake Polyester | €1,655.98 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 |
Explore Products
- WEG CWBS38-33-30D15 15448009 Contactor, 38 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 120V 50/60Hz
- SMC VALVES ISE80-N02-N-X501 Pressure Switch, 1/4 Port Size
- BISHOP-WISECARVER BL75MS
- TEADIT CGR1590.116.4.300 Ring Cut Gasket, Tealon 1590, 1/16 Inch Thickness, 4 Inch Size, 300# Class
- CHICAGO PNEUMATIC 1312100939 Belt, 36VZ47/36VZ48/36VZ49/36VZ50, Chicago Pneumatic
- MACROMATIC THR-13161-31 Time Delay Relay, 240VAC, 10A
- EATON LGS363038WC Electronic Circuit Breaker, 600 Vac, 630A, 50 Ka, 3 Poles, 310+ Electronic Alsi Trip
- KLEIN TOOLS G507HC Winders Shear, Auto Coner, 7 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Line Voltage Thermostats
- Storage Buildings
- Thread Forming and Cutting Screws
- Finned Tubular Heater Elements
- Screw Caps
- CONDOR High Visibility Polyester Class 2 Orange Vest
- RINGERS GLOVES Synthetic Leather Foam Padded Palm Rope Rescue Gloves
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Hex
- ANVIL AS888 Series Four Hole Splice Plates
- ANVIL 2809 Series Threaded Lateral Anvilets, 3000 PSI
- NUMATICS Sub Base 1 Station, Npt
- OSG 338Ni Premium Tap
- EATON Molded Case Circuit Breaker Trip Units
- GRAINGER Tree Burs with Pointed End, SG Type
- JONES STEPHENS Inflatable Blocking Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E00318ET3WAXL100LF3W 12861349 Electric Motor, 3Hp, 50Hz, 1500 Rpm
€1,601.12 /unit




