WEG E0.3718EP3WAX71F3-W2 13876568 Electric Motor, 1/2Hp, 50Hz, 1500 Rpm
Get it by Friday, Apr 10
€509.45 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | Not Balanced |
| Bearing Cap | No |
| Breakdown Torque | 200% |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 72.7% |
| Efficiency @ 50% | 66% |
| Efficiency @ 75% | 68.5% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Conductive Plastic , Plastic |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 71 |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hp | 1/2 hp |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 4.18/7.22A |
| Locked Rotor Time (cold) | 86 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 48 sec. |
| Locked Rotor Torque | 200% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M20 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M20 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 0.0183 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 0.65/1.12A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 4 |
| Noise Level | 43 dBA |
| Output Rating | 0.37 kW , 1/2 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 205P (ISO 12944-C3) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.55 |
| Power Factor 75% | 0.66 |
| Power Factor_100% | 0.76 |
| Rated Current | 1.02/1.76A |
| Rated Speed | 1370 RPM |
| Rated Torque | 1.9 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 220/380V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1500 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 8.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1500 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 220-230-240/380-400-415/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.93 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E00418EP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112 M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 5 1/2 hp | 1500/1800 RPM | Dip And Bake Polyester | €1,655.98 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 |
Explore Products
- LYON X6C50623 Wardrobe Locker, 45 x 18 x 78 Inch, Louvered, 1 Tiers, 3 Units Wide
- WATTS M500N-BFG-CFM 4 0191148 Backflow Preventer Assembly, 4 Inch Nominal Size, 304 Stainless Steel
- WEATHERHEAD 12Z-G42 Hydraulic Flange Fitting, 3/4 Inch Hydraulic Hose I.D., 3/4 Inch Hydraulic Flange Size
- SQUARE D 2601BG1 Switch Drum Reversing
- MACROMATIC TH41662-xxJ
- TRITAN X117 2RS Miniature Ball Bearing, X117, Dbl Sealed, Contact Seal, 8 mm Bore
- EATON SM250JL Handle Mechanism, J-Frame, Frame J-K
- HOFFMAN PFHKBL 95150 Flush Swing Handle Keylock, 10.67 x 1.50 x 0.87 Inch Size, Black, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Metal Cutting Snips Sheet Metal Tools
- Impact Wrench Accessories
- Dielectric Unions
- Oil Burner Controls
- Electric Wire Rope Hoists
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- ANSELL 11-501 Hyflex Cut Resistant Gloves
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling no stop, Press x Press
- JOHN GUEST Union Elbows, Polypropylene Black
- TRITAN SAP Series Pillow Block Bearings
- ESCHENBACH OPTIK GMBH Binocular Magnifying Lens
- NEW YORK WIRE Screen Bronze
- STA-KON Outer Sleeve Connectors
- MARTIN SPROCKET Single Thread Worms, 10 Pitch
- DELAVAN AG PUMPS Hydraulic Flow Control Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E0.3718EP3WAX71F3-W2 13876568 Electric Motor, 1/2Hp, 50Hz, 1500 Rpm
€509.45 /unit




