WEG E0.2512EP3WAX71F3-W2 Electric Motor, 1/3Hp, 50Hz, 1000 Rpm | BB8NDD
WEG E0.2512EP3WAX71F3-W2 14387240 Electric Motor, 1/3Hp, 50Hz, 1000 Rpm
Item: BB8NDDModel: E0.2512EP3WAX71F3-W2Cross Ref: 14387240
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Electric Motor
Altitude 1000 M.A.S.L.
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Balancing Method Not Balanced
Bearing Cap No
Breakdown Torque 180%
Cable Press Material Sem
Connection Cables Quantity 6
Drain Rubber, Automatic
Drip Cover Without
Duty Cycle S1
Efficiency @ 100% 61.6%
Efficiency @ 50% 56.3%
Efficiency @ 75% 60%
Enclosure IC411
Enclosure Type Tefc
Fan Cover Material Steel
Fan Material Conductive Plastic , Plastic
Flange Without
Flange Type Without
Frame 71
Frame Material Cast Iron
Frequency 50 Hz
Grounding Lugs Double
Impregnation Method Dip And Bake Polyester
Insulation Class Class F
L. R. Amps 3.25A
L.r. Amperes 2.79/4.81A
Locked Rotor Time (cold) 126 sec.
Locked Rotor Time (hot) 70 sec.
Locked Rotor Torque 170%
Main Terminal Box Hole 2 x M20 x 1.5
Main Terminal Box Hole Size M20 x 1.5
Moment Of Inertia (j) 0.0197 lbs.-sq. ft.
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Mounting B3T , Foot Mounted
No Load Amps 0.7/1.21A
No. Of Holes 2
No. Of Pins 6
No. Of Poles 6
Noise Level 43 dBA
Output Rating 0.25 kW , 0.33 hp
Overload Protection No
Overload Protector Without Overload Protector
Phase 3
Power Factor 50% 0.41
Power Factor 75% 0.52
Power Factor_100% 0.62
Rated Current 0.995/1.72A
Rated Speed 875 RPM
Rated Torque 2.01 lbs.-ft.
Rated Voltage 220/380V
Rotation CW/CCW
Rpm 1000 RPM
Screw Cap Stainless Steel
Service Factor 1
Shaft Locking Device Without
Shaft Material Carbon Steel
Shaft Material Grade Grade 1040/45
Slip 12.5%
Starting Method Direct On Line
Synchronous Speed 1000 RPM
Temp. Rise 80 K
Terminal Block BMC
Terminal Box Top
Terminal Type BMC
Tropicalized Painting Without
Voltage 220-230-240/380-400-415/460V AC
Winding Thermal Protection Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C