WEG E0.2512EP3WAX71F3-W2 14387240 Electric Motor, 1/3Hp, 50Hz, 1000 Rpm
Get it by Wednesday, Apr 8
€576.25 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | Not Balanced |
| Bearing Cap | No |
| Breakdown Torque | 180% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 61.6% |
| Efficiency @ 50% | 56.3% |
| Efficiency @ 75% | 60% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Conductive Plastic , Plastic |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 71 |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 2.79/4.81A |
| Locked Rotor Time (cold) | 126 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 70 sec. |
| Locked Rotor Torque | 170% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M20 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M20 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 0.0197 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 0.7/1.21A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 6 |
| Noise Level | 43 dBA |
| Output Rating | 0.25 kW , 0.33 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 205P (ISO 12944-C3) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.41 |
| Power Factor 75% | 0.52 |
| Power Factor_100% | 0.62 |
| Rated Current | 0.995/1.72A |
| Rated Speed | 875 RPM |
| Rated Torque | 2.01 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 220/380V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1000 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 12.5% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 220-230-240/380-400-415/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E00418EP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112 M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 5 1/2 hp | 1500/1800 RPM | Dip And Bake Polyester | €1,655.98 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 |
Explore Products
- GATES 8/8V2650 Banded V-Belt, 8 Strand, 265 Inch Outside Length
- APPROVED VENDOR 1NEJ7 Disc Spring Belleville 302 Stainless Steel 0.531
- APPROVED VENDOR 1NMJ1 Sheet Acetal White 1/4 Inch T 24 x 48 In
- HUMBOLDT H-3928FS200 Standard Sieve, 12 Inch Dia., 200 Size, 4 Inch Deep Frame, Brass Frame Stainless Mesh
- VERMONT GAGE 141128000 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.2800 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0392474 PL428101A Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron Rating, Viton Seal, 27.95 Inch Height
- WEG 00218ET3E56CFL-S 14786571 General Purpose Motor, TEAO/TEFC RolLED Steel 56C Frame, 2 HP, 1435 RPM, 415 V
- STEARNS BRAKES 516710100018 Hub/Ss Assembly-.968 B-Odd B
Explore More
- DETECTAPRO
- KEYSHAFT
- WEISS
- JW SPEAKER
- BROWNING
- Bench Cans
- Temporary Job Site Lights
- Inline Strainers
- Deck Screws
- Ratchet Accessories
- DESTACO 8007 Series Pneumatic Toggle Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 581CS-N Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 27 x 13 mm
- LITHONIA LIGHTING Circuit Selector Onepass Ocs
- EATON EVT VoltageWatch Series Current Sensors
- BURNDY GBM Type Mechanical Grounding Connectors
- AMETEK LAMB Brushed Motors, 5.7 Frame Size, 240V, Peripheral, 2 Stage
- SIOUX CHIEF Nickel-Bronze Downspout Nozzles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E0.2512EP3WAX71F3-W2 14387240 Electric Motor, 1/3Hp, 50Hz, 1000 Rpm
€576.25 /unit




