WEG E0.1812EP3WAX71F3-W2 14387176 Electric Motor, 0.18Hp, 50Hz, 1000 Rpm
Get it by Friday, Apr 10
€567.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Electric Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Balancing Method | Not Balanced |
| Bearing Cap | No |
| Breakdown Torque | 180% |
| Cable Press Material | Sem |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 58.7% |
| Efficiency @ 50% | 54.2% |
| Efficiency @ 75% | 59% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Steel |
| Fan Material | Conductive Plastic , Plastic |
| Flange | Without |
| Flange Type | Without |
| Frame | 71 |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Grounding Lugs | Double |
| Hz | 50 Hz |
| Impregnation Method | Dip And Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 2.61/4.52A |
| Locked Rotor Time (cold) | 172 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 96 sec. |
| Locked Rotor Torque | 180% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M20 x 1.5 |
| Main Terminal Box Hole Size | M20 x 1.5 |
| Moment Of Inertia (j) | 0.0195 lbs.-sq. ft. |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | B3T , Foot Mounted |
| No Load Amps | 0.5/0.864A |
| No. Of Holes | 2 |
| No. Of Pins | 6 |
| No. Of Poles | 6 |
| Noise Level | 43 dBA |
| Output Rating | 0.18 kW , 1/4 hp |
| Overload Protection | No |
| Overload Protector | Without Overload Protector |
| Painting | RAL5009 205P (ISO 12944-C3) |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.37 |
| Power Factor 75% | 0.5 |
| Power Factor_100% | 0.57 |
| Rated Current | 0.817/1.41A |
| Rated Speed | 905 RPM |
| Rated Torque | 1.4 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 220/380V |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1000 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Shaft Material Grade | Grade 1040/45 |
| Slip | 9.5% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1000 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Top |
| Terminal Type | BMC |
| Tropicalized Painting | Without |
| Voltage | 220-230-240/380-400-415/460V AC |
| Winding Thermal Protection | Thermistor-2 Wires 1 Per Phase 140°C |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.28 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Hp | Frame | No. Of Poles | Synchronous Speed | Mounting | Output Rating | Rpm | Impregnation Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
E04512EP3YAX280SMF3W | 60 hp | 280 S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 60 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €23,462.45 | |
![]() |
E00418EP3YAX112MF3-W | 5 1/2 hp | 112 M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 5 1/2 hp | 1500/1800 RPM | Dip And Bake Polyester | €1,655.98 | |
![]() |
E09018EP3YAX280SMF3W | 125 hp | 280 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 125 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €24,408.69 | |
![]() |
E11012EP3YAX315SMF3W | 150 hp | 315S/M | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 150 hp | 1000/1200 RPM | Constant Resin Flow | €36,453.57 | |
![]() |
E01812EP3YAX200LF3-W | 25 hp | 200 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 18.5 kW | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €8,590.64 | |
![]() |
E01512EP3YAX180LF3-W | 20 hp | 180 L | 6 | 1000 RPM | Foot Mounted | 20 hp | 1000/1200 RPM | Dip And Bake Polyester | €6,172.34 | |
![]() |
E05518EP3YAX250SMF3W | 75 hp | 250 S/M | 4 | 1500 RPM | Foot Mounted | 75 hp | 1500/1800 RPM | Constant Resin Flow | €16,443.53 |
Explore Products
- CASH VALVE GT11309876 Valve Repair Kit, 1/2 Inch Size
- VERMONT GAGE 112319770 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 19.77 mm Size
- APOLLO VALVES 73A103A0A Steel 2 Pcs Ball Valve with No Grip Handle Size, FPT 1/2 Inch Size, DN 15
- CLE-FORCE C68314 Jobber Length Drill, Heavy Duty, #32 Size, RHS/RHC, 135 Deg. Split Point, HSS, Steam Oxide
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR74-2148P Wire Shelving, Starter Unit, 4 Shelves, 21 x 48 x 74 Inch Size, Proform Green Epoxy
- TB WOODS 10A 7.0 10B 7.4 SF
- MANITOWOC 5573059 Washer
- WEG CFW110315T6OYZ 11994599 Variable Speed Drive, Nominal Duty 315 A, Heavy Duty 289 A, 500-690V, IP20
Explore More
- KEYSHAFT
- Ash Trays Cigarette Receptacles and Ash Tray Sand
- Antistatic Gloves
- Sight Plugs
- Abrasive Radial Bristle Discs
- Fire Hose and Fire Extinguisher Accessories
- STARRETT Semi Flexible Steel Rules, Inch Graduations
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White, Cinch Cuff
- IRONCLAD Tundra Cold Condition Gloves
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- CEMENTEX USA Metric T Handle Hex Wrenches
- M A FORD High Performance Roughing/Finishing Coated Carbide Corner Radius End Mills
- MICRO 100 GLR/GLRM Square End Mills, 2 & 4 Flute, Reduced Neck
- NIBCO GB1A Series Gas Ball Valves, Female x Female, Lever Handle
- ZSI-FOSTER Smoothie Standard Series Beta Clamp Assemblies
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG E0.1812EP3WAX71F3-W2 14387176 Electric Motor, 0.18Hp, 50Hz, 1000 Rpm
€567.90 /unit




