WEG CWM40-00-30C40 Contactor, 110-130V DC | BC9RNV
WEG CWM40-00-30C40 10535714 Contactor, 40 A Rated, 3 NO Main Contact, 110-130V DC
Item: BC9RNVModel: CWM40-00-30C40Cross Ref: 10535714
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Contactor
Contact Type NO
Control Voltage 110-130V DC
Depth 4.65"
Electrical Lifespan 1.2 Million Cycles
Height 3 1/2"
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 10 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
No. Of Contacts 3 NO
Number Of Contacts 2
Rated Current 40A
Rated Insulation Voltage 1000V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 1000V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 60A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 60A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Width 2.17"